Kara za brak wykresówek

Data: 13-06-2013 r.

Kierowca może złożyć oświadczenie o zgubieniu dokumentów, jednak nie zawsze pozwoli to na uniknięcie kary. W razie kontroli drogowej karę za brak wykresówek dostanie kierowca i zarządzający transportem.

Podmiot wykonujący przewóz jest zobowiązany do przechowywania wykresówek przez co najmniej 12 miesięcy. Wymóg ten nie obejmuje wykresówek z 28 dni wstecz, ponieważ te dokumenty musi mieć przy sobie kierowca na wypadek kontroli drogowej.Przedsiębiorca musi należycie zabezpieczyć dokumenty przed kradzieżą, zniszczeniem, dostępem osób niepowołanych oraz przed zgubieniem. Kierowca jest także za to odpowiedzialny w przypadku wykresówek z ostatnich 28 dni.

 

Kara za brak wykresówek grozi kierowcy w przypadku kontroli drogowej. Dostanie mandat w wysokości 500 zł. Za wyposażenie kierowcy w wymagane dokumenty odpowiada także zarządzający transportem. Może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za niewyposażenie kierującego w wykresówki (za każdą grozi mu 500 zł kary). Jest jednak szansa, że oświadczenie kierowcy o zagubieniu tych dokumentów zwolni zarządzającego od odpowiedzialności. Przedsiębiorca, jeśli nie jest zarządzającym, nie odpowiada za wyposażenie kierowcy w dokumenty i nie dostanie kary podczas kontroli drogowej.

W przypadku kontroli w firmie przedsiębiorcy grozi kara za brak wykresówek (za każdą z nich 500 zł). Bywa, że organy kontrolne nie karzą za nieokazanie wykresówek skradzionych lub zgubionych przez kierowcę, ale tylko za te 29 sztuk, które były wymagane w pojeździe. Oświadczenie kierowcy o zgubieniu dokumentów, protokół zgłoszenia kradzieży na policję lub inne posiadane dokumenty, np. protokół zniszczenia sporządzony podczas wypadku czy pożaru pojazdu, może sprawić, że kara zostanie oddalona. Przewoźnik nie może zwolnić się z odpowiedzialności za zgubienie przez kierowcę wykresówek z okresu dłuższego niż 29 dni, ponieważ odpowiada za ich zabezpieczenie i przechowywanie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32014 )
Array ( [docId] => 32014 )