Kiedy nie trzeba rejestrować czasu pracy kierowców

Data: 09-01-2016 r.

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z dołączoną przyczepą nie musi być wyposażony w tachograf, pod warunkiem że taki zespół pojazdów jest używany do niehandlowego przewozu rzeczy, a dmc zespołu pojazdów nie przekracza 7,5 t.

Pod pojęciem „niehandlowy przewóz rzeczy” należy rozumieć przewozy niezwiązane z żadną formą działalności gospodarczej, czyli przewozy prywatne na użytek własny. Może to być np. przewóz:

  • zakupionych mebli do własnego domu,

  • kupionego dla siebie opału,

  • jakiegoś innego pojazdu (pojazd terenowy, quad, motocykl crossowy itp.) w celach rekreacyjnych lub

  • często spotykany w okresie wakacyjnym pojazdami z przyczepami kempingowymi lub ciągnącymi na lawecie łódkę albo mały jacht.

Jeśli jednak cel przewozu nie będzie prywatny, ale wykonywany w związku z jakąś działalnością gospodarczą (usługa transportowa lub przewóz na potrzeby własne), to w pojeździe należy zainstalować tachograf i za jego pomocą rejestrować czas pracy kierowców. Może się tak zdarzyć, że w tym samym zespole pojazdów raz tachograf będzie wymagany, a raz nie. Zależy to od charakteru wykonywanego akurat przewozu.

Generalnie wyłączone spod wymogu instalowania i użytkowania tachografu są pojazdy lub zespoły pojazdów o dmc nieprzekraczającej 3,5 t. Po przekroczeniu tego limitu należy za każdym razem rozpatrzyć cel wykonywanego przejazdu. Pełna lista wyłączeń spod tego obowiązku znajduje się w art. 2 ust. 1, art. 3, oraz art. 13 rozporządzenia nr 561/2006.

Zapamiętaj!

Jeślizespołem pojazdów będzie wykonywana usługa transportowa lub przewóz na potrzeby własne, należy uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub zaświadczenie na wykonywanie przewozów na potrzeby własne. Za brak tych dokumentów grozi aż 8.000 zł kary!

Paweł Miklis, specjalista w zakresie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38326 )
Array ( [docId] => 38326 )

Array ( [docId] => 38326 )