Kierowca nie może wpływać na pracę tachografu

Data: 24-04-2013 r.

Kierowca za fałszowanie zapisów w tachografie dostanie 2.000 zł mandatu. Właścicielowi pojazdu za posiadanie w pojeździe urządzenia rejestrującego bez wymaganego sprawdzenia okresowego grozi 1.000 zł kary.

Inspekcja Transportu Drogowego podczas kontroli pojazdów wykryła naruszenia związane z czasem pracy kierowców. Winowajcy zostali srogo ukarani.

Kierowca manipulował magnesem

Inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów składający się z ciągnika samochodowego i naczepy w miejscowości Rokocin. Wykryto, że kierowca pojazdu manipuluje danymi zapisywanymi w tachografie cyfrowym i rejestruje odpoczynek podczas prowadzenia pojazdu.

Oględziny skrzyni biegów wykazały, że kierowca fałszował zapisy przykładając magnes do impulsatora w skrzyni biegów. Kierowca prowadził pojazd z odłączonym tachografem od godz. 06:30 do godz. 06:51, kiedy został zatrzymany do kontroli drogowej. Kierowca tłumaczył, że chciał wykazać prawidłowy tygodniowy czas odpoczynku i dojechać szybciej do miejsca rozładunku do Francji.

Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.000 zł. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

Kierowca wyłączał tachograf

Inspektorzy w Białymstoku zatrzymali do kontroli pojazd. Na okazanej przez kierowcę wykresówce z bieżącego dnia nie było rzeczywistego zapisu aktywności kierującego ciężarówką. Pomimo że pojazd się poruszał, urządzenie kontrolno-pomiarowe zapisywało odpoczynek.

Podczas oględzin pojazdu w korpusie tachografu odkryto zainstalowane niedozwolone urządzenie, które służyło do manipulacji czasem pracy kierowcy. Urządzenie zostało zdemontowane w serwisie tachografów. Kierowca za samowolną ingerencję w pracę urządzenia rejestrującego został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.000 zł.

Za wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego i badania kontrolnego wobec właściciela samochodu wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone karą 1.000 zł. W stosunku do zarządzającego transportem w firmie przewozowej będzie prowadzone oddzielne postępowanie wyjaśniające.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32007 )
Array ( [docId] => 32007 )

Array ( [docId] => 32007 )