Przerwa śniadaniowa kierowcy

Autor: Wioleta Szczygielska
Data: 28-06-2014 r.

Do czasu pracy kierowcy zalicza się 15-minutową śniadaniową przerwę w pracy. Pracodawca ma obowiązek jej udzielić, jeżeli kierowca pracował w danym dniu co najmniej 6 godzin. Nie musi tego robić, gdy kierowca wykorzystał już przerwę w prowadzeniu pojazdu.

Przerwy śniadaniowej wynikającej z Kodeksu pracy nie trzeba dodatkowo udzielać kierowcy, który korzysta z:

  • dłuższej przerwy w czasie pracy − co najmniej 30-minutowej, gdy pracuje od 6 do 9 godzin, lub minimum 45-minutowej, gdy pracuje więcej niż 9 godzin, bądź

  • 45-minutowej przerwy, którą musi zrobić po 4,5 godzinach jazdy.

Zatem jeśli kierowca zrobi którąś z wymienionych przerw, to automatycznie odebrał przerwę śniadaniową.

Jedni muszą, inni nie

Natomiast kierowcy wykonujący przewozy regularne na trasach do 50 km muszą mieć przerwę śniadaniową oprócz przerw przewidzianych w ustawie o czasie pracy kierowców. Zdaniem Głównego Inspektoratu Pracy są to przerwy niezależne od siebie i kierowca ma prawo do nich obu.

Wyjątkiem są kierowcy prowadzący własną działalność gospodarczą lub wykonujący przewóz na zlecenie. Oni nie mają prawa do 15-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, w przypadku gdy wynosi on co najmniej 6 godzin w danym dniu.

Kary za brak przerwy

Jeżeli pracodawca nie udzieli kierowcy przerwy śniadaniowej, grozi mu mandat karny od Państwowej Inspekcji Pracy w wysokości od 500 do 2.000 zł. Natomiast Inspekcja Transportu Drogowego ukarze zarówno kierowcę, jak i przewoźnika za nieodebranie przerwy w prowadzeniu pojazdu.

Za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 minut do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut kierowca otrzyma mandat wynoszący 150 zł.

Przedsiębiorca za przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy:

  • o czas powyżej 15 minut do 30 minut – otrzyma 150 zł kary,

  • za każde następne rozpoczęte 30 minut – 200 zł kary.

Wioleta Szczygielska, prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 35207 )
Array ( [docId] => 35207 )