Dwie pory nocne dla kierowców

Autor: Joanna Kaleta
Data: 24-05-2014 r.

Kierowcy mogą być objęci dwiema porami nocnymi. Jedna dotyczy rozliczania czasu pracy i wynika z przepisów Kodeksu pracy. Natomiast druga pomaga ustalić prawo do dodatków i wynika z ustawy o czasie pracy kierowców.

Pora nocna zdefiniowana w ustawie o czasie pracy kierowców to 4 godziny między godziną 00.00 a 7.00. Jednak tę definicję stosuje się wyłącznie do ustalenia czasu pracy. Nie używa się jej do rozliczania czasu pracy kierowców pracujących w nocy. Do tego stosuje się definicję zawartą w Kodeksie pracy. W tym przypadku pora nocna to 8 godzin między godzinami od 21.00 do 7.00.

Jeśli więc firma zatrudnia kierowców, zobowiązana jest do ustalenia dwóch obowiązujących pór nocnych:

  • jednej do celów ustalania czasu pracy kierowców (zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców) oraz

  • drugiej − w celu rozliczania i wynagradzania za pracę w nocy (zgodnie z Kodeksem pracy).

Przykład:

Zakładowy regulamin pracy zawiera następujący zapis: „pora nocna obejmuje 8 godzin od 22.00 do 6.00”. Odnosi się także do kierowców ciężarówek. Za pracę w tych godzinach firma wypłaca dodatkowe wynagrodzenie. W ustawie o czasie pracy kierowców widnieje, że pora nocna to 4 godziny między 00.00 a 7.00. Czy zapis w regulaminie pracy jest poprawny, jeśli chodzi o kierowców?

Zapis w regulaminie pracy jest generalnie prawidłowy. Należy jednak uściślić, że w przypadku kierowców 8-godzinna pora nocna dotyczy jedynie prawa do dodatku, natomiast czas pracy rozlicza się w ramach 4-godzinnej pory nocnej. Wówczas trzeba uściślić, które to są godziny.

Joanna Kaleta, prawnik specjalizujący się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34942 )
Array ( [docId] => 34942 )