Sprawdź, jak zrekompensować pracę kierowcy w dniu wolnym

Autor: Grzegorz Sobota
Data: 14-11-2016 r.

Planowanie pracy kierowcy jest dużo łatwiejsze, jeśli zna się wszystkie możliwe, zgodne z prawem, rozwiązania. Można zrekompensować nadgodziny w wolnym dniu wynagrodzeniem lub oddaniem czasu wolnego. Jak to zrobić poprawnie?

W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Najczęściej jest to sobota, ale oczywiście można też wyznaczyć inny dzień. Kierowcy, który ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy świadczył pracę takiego dnia, należy udzielić za to innego dnia wolnego. Termin trzeba wyznaczyć w porozumieniu z pracownikiem. Nawet jeżeli praca była świadczona w mniejszym niż dobowy wymiarze, np. trzy godziny, a nie osiem, należy kierowcy oddać cały dzień wolny. Jednak nie wszyscy wiedzą, że jeśli praca w wolnym dniu trwała więcej niż dobowy wymiar czasu pracy, można ją zrekompensować na dwa sposoby:

  1. oddaniem czasu wolnego (dnia wolnego oraz tylu wolnych godzin innego dnia, ile trwała praca nadliczbowa) lub
  2. częściowo dniem wolnym, a częściowo wypłatą dodatkowego wynagrodzenia.

Zawsze jednak przy udzielaniu dni wolnych trzeba pamiętać, żeby nie złamać zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Przykład:

Kierowca jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Z uwagi na szczególną potrzebę pracodawcy świadczył pracę w sobotę 17 września 2016 r. w wymiarze 10 godzin. Pracodawca może zrekompensować tę pracę, udzielając do końca września 2016 r. całego dnia wolnego oraz dwóch godzin w innym dniu pracy. Może też dać kierowcy dzień wolny oraz wypłacić wynagrodzenie za dwie godziny z tytułu pracy w nadgodzinach.

Grzegorz Sobota, ekspert specjalizujący się w tematyce kadrowo-płacowej, prowadzący szkolenia z prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39727 )
Array ( [docId] => 39727 )

Array ( [docId] => 39727 )