Ciężarówki na A4 w Małopolsce

Data: 07-10-2013 r.

Zniknęły zakazy wjazdu dla ciężarówek na odcinku autostrady A4 między Szarowem i Tarnowem. Samochody ciężarowe o masie całkowitej powyżej 12 ton mogą już tam jeździć. Według szacunków ze zjazdu w Tarnowie korzystać będzie około 700 ciężarówek na dobę.

Małopolski odcinek autostrady kończył się dotychczas w Tarnowie, gdzie ulicami wytyczono tymczasowe zjazdy prowadzące do drogi krajowej nr 4. Władze miasta wymogły przed otwarciem autostrady w listopadzie 2012 roku zakaz wjazdu na nią ciężarówek o masie powyżej 12 ton. Pojazdy te między Szarowem i Tarnowem poruszały się do tej pory drogą krajową nr 94. Władze Tarnowa swój sprzeciw argumentowały troską o bezpieczeństwo mieszkańców i obawą przed całkowitym zakorkowaniem miasta.

Pod koniec sierpnia 2013 roku w Łapczycy na DK 94 doszło do zderzenia busa i ciężarówki, w wyniku czego zmarł 10-letni chłopiec, a 16 osób odniosło obrażenia. Po tym wypadku samorządy i mieszkańcy miejscowości leżących przy drodze zaczęli domagać się skierowania ciężarówek na A4. Przedstawiciele gmin leżących przy DK 94 argumentowali, że skierowanie na tę trasę ciężarówek z A4 spowodowało, że przez ich miejscowości przejeżdżają tysiące samochodów ciężarowych dziennie.


Problemu nie byłoby, gdyby zrealizowano obietnicę z 2008 roku i wybudowano wschodnią obwodnicę Tarnowa oraz dotrzymano terminów oddania do użytku całej A4 biegnącej m.in. przez Małopolskę i Podkarpacie do granicy z Ukrainą. Według pierwotnych planów autostrada miała być gotowa na Euro 2012.


Izabela Kunowska
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32051 )
Array ( [docId] => 32051 )

Array ( [docId] => 32051 )