Nie wszyscy piesi będą musieli nosić odblaski

Data: 08-07-2013 r.

Obowiązek używania elementów odblaskowych po zmroku miał być rozszerzony na wszystkich pieszych niezależnie od ich wieku. Jednak Senat przychylił się do propozycji komisji gospodarki narodowej, by obniżyć wymogi.

Zgodnie z poprawkami obowiązek noszenia odblasków zostanie zastąpiony powinnością, ponadto będzie je trzeba nosić jedynie na drogach krajowych i wojewódzkich. Zmiany przewiduje projekt zmian do ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja wejdzie w życie 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Celem wprowadzenia modyfikacji jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa na drogach. Autorzy projektu w uzasadnieniu podkreślili, że w 2011 roku do wypadku polegającego na najechanie na pieszego doszło aż 10 936 razy i stanowiło to ponad 27% wszystkich wypadków drogowych. Głównym powodem większości z nich nie była wcale nieostrożność kierowców, lecz niezauważenie osoby poruszającej się po krawędzi jezdni.

Noszenie odblasków przez pieszych (m.in. kamizelek i opasek) ma spowodować, że nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak mgła, deszcz i śnieg, kierowca dostrzeże pieszego, wtedy gdy może jeszcze właściwie zareagować i nie dopuścić do wypadku.


Obecnie zgodnie z ustawą − Prawo o ruchu drogowym tylko dzieci w wieku do lat 15, poruszające się po drodze po zapadnięciu zmierzchu poza obszarem zabudowanym muszą używać odblasków w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

bezpieczeństwo na drodze, kodeks drogowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32042 )
Array ( [docId] => 32042 )

Array ( [docId] => 32042 )