System eCall będzie obowiązkowy

Data: 26-02-2014 r.

Parlament Europejski chce, aby nowe modele pojazdów w UE były wyposażone w elektroniczny system powiadamiania o wypadku eCall. Na początku wdrażania systemu mają to być auta osobowe i małe samochody dostawcze. Nie wykluczone jednak, że w przyszłości obowiązek ten obejmie również ciężarówki.

E-Call to automatyczny system wzywania pomocy w momencie, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Służby ratownicze są informowane o zdarzeniu nawet, jeśli kierowca jest nieprzytomny lub nie może wezwać pomocy, bo system sam wykręca numer alarmowy 112. Włączyć go można również poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku przez świadka wypadku.

Szacuje się, że rocznie eCall może uratować 2500 osób w Unii Europejskiej oraz ograniczyć zakres obrażeń o 10–15%. Uruchomienie systemu wymaga jednak ścisłej współpracy pomiędzy władzami państw, operatorami sieci komórkowych oraz producentów samochodów.

Planuje się, że do października 2015 r. w eCall będą wyposażone wszystkie nowe modele pojazdów osobowych oraz małych samochodów dostawczych. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu uznała jednak, że dostęp do tej technologii powinni mieć również kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów a także motocykli. Komisja Europejska będzie musiała podjąć decyzję w tej sprawie.

Regulacja zobowiązująca do montowania nowego systemu w samochodach pasażerskich i małych samochodach dostawczych ma wejść w życie w październiku 2015 roku. Możliwe jest jednak przesunięcie terminu, ponieważ firmy produkujące system będą go musiały najpierw przetestować.

Źródło
: edroga.pl

Anna Kolasa
, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34025 )
Array ( [docId] => 34025 )