Fotoradary nie będą używane przez gminy

Data: 27-11-2013 r.

Gminy nie będą mogły używać fotoradarów. Posłowie PO chcą odebrać strażom gminnym uprawnienia do rejestrowania wykroczeń drogowych. Wszystkie gminne fotoradary mają trafić pod opiekę Inspekcji Transportu Drogowego.

Posłowie PO przygotowali projekt, którym odbiera strażom gminnym władzę nad fotoradarami. Za kilka tygodni projekt ma trafić do marszałka Sejmu. Ma on szansę wejść w życie pół roku od uchwalenia ustawy. Prawdopodobnie miasta i gminy zbuntują się przeciwko nowym rozwiązaniom, ponieważ wpływy z fotoradarów stanowią pokaźną część budżetów samorządów.

 

Autorzy projektu nie chcą właśnie, aby fotoradary były traktowane przez gminy jak maszynki do zarabiania pieniędzy. Za wszystkie stacjonarne fotoradary ma odpowiadać wyłącznie ITD, a pieniądze od kierowców zasilą Krajowy Fundusz Drogowy. Natomiast Inspekcja Transportu Drogowego straci możliwość fotografowania aut przekraczających prędkość z ukrytych, mobilnych urządzeń i nagrywania kierowców z nieoznakowanych samochodów. Będzie mogła to robić wyłącznie policja. Również tylko policjanci będą mogli nakładać punkty karne.

Samorządy uważają, że nie chodzi wcale o wpływy z fotoradarów. PO chce się po prostu przypodobać wyborcom i próbuje kupić przychylność kierowców. Są gminy, w których fotoradary zapewniają nawet jedną trzecią wpływów do budżetu. Decyzja posłów spowoduje, że zabraknie pieniędzy na remonty dróg.


Źródło:
rmf24.pl.


Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33614 )
Array ( [docId] => 33614 )

Array ( [docId] => 33614 )