Inspekcja Transportu Drogowego – jakie będą jej dalsze losy

Autor: Adam Hrycak
Data: 03-12-2016 r.

Kolejny raz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych mówi o tym, że służba Inspekcji transportu Drogowego przestanie istnieć. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z tego pomysłu. Jaki los czeka popularne krokodyle?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada, że projekt nowelizacji jest już gotowy i czeka tylko na włączenie do wykazu prac legislacyjnych rządu. Planowane wejście w życie przepisów to 1 stycznia 2017 r. Jednak to nierealne, co przyznaje wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, który najmocniej opowiada się za nowelizacją.

Inspektorzy w Policji

 

Zgodnie z projektem Inspekcja Transportu Drogowego nie będzie istniała. Ma ją zastąpić wzmocniona policja, a dokładniej wydziały ruchu drogowego. Inspektorzy zatrudnieni w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego, którzy kontrolują pojazdy na drogach, zostaną włączeni do policji. Chodzi o około 700 osób z liczącej ponad 2000 pracowników inspekcji.

Nie wiadomo jednak, jaki będzie dalszy los pozostałych pracowników ITD, np. tych zatrudnionych w GITD odpowiedzialnych za rozpoznawanie odwołań od decyzji WITD i reprezentowanie inspekcji w postępowaniach przed sądami administracyjnymi.

Różne opinie

Policja otrzyma wszystkie fotoradary obsługiwane przez ITD oraz odcinkowe pomiary prędkości. Pod jej nadzór trafią również mobilne urządzenia rejestrujące, czyli fotoradary zainstalowane na nieoznakowanych radiowozach, a także urządzenia do rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle.

Uzasadnienie dla likwidacji ITD opiera się na twierdzeniu, że nie jest to służba wystarczająco wydajna i skuteczna. Nie ma wystarczających zasobów kadrowych do wykonywania wszystkich swoich zadań, co potwierdził raport NIK z 2014 roku. Jednak ani ZMPD, ani wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit nie wyobrażają sobie likwidacji ITD. GITD wraz z MIiB przygotował swój oddzielny projekt o Inspekcji Transportu Drogowego.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Kolejna dobra zmiana która prowadzi do nikąd. Jeżeli już są to niech zostaną zaś jeśli są obszary w których źle funkcjonują należy je poprawić. Po tej całej reorganizacji powstanie jeszcze większy burdel jak jest. Wszystko za nasze pieniądze!! Dziwi mnie fakt że w 40 milionowym narodzie nie znajdzie się ktoś mądry który by w sposób przemyślany pokierował by ministerialnymi urzędami.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 39793 )
Array ( [docId] => 39793 )