Jeśli wypełnisz odręcznie zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu, zapłacisz karę

Autor: Katarzyna Laskowska-Woś
Data: 04-05-2017 r.

Nawet jeśli na wypełnionym komputerowo zaświadczeniu o nieprowadzeniu pojazdu zaznaczymy długopisem tylko powód nieprowadzenia pojazdu przez kierowcę, Inspekcja Transportu Drogowego nie uzna tego druku.

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu to dokument, który jest dokładnie sprawdzany przez inspekcję Transportu Drogowego. Należy go wypełnić na komputerze lub maszynowo i podpisać przed rozpoczęciem podróży. Instrukcja wypełnienia zaświadczenia znajduje się w nagłówku dokumentu i wyraźnie narzuca jeden konkretny sposób wypełnienia całego druku – maszynowo lub na komputerze.

Nie ma wyjątków!

Oznacza to, że nie ma żadnego wyjątku lub elementów, które można wypełnić w inny sposób. Dlatego każde odstępstwo od tej zasady jest nieprawidłowością. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy druk jest wypełniony ręcznie tylko częściowo. Jedyny wyjątek stanowią podpisy wystawiającego zaświadczenie i kierowcy – one są zapisami odręcznymi.

Jakie kary grożą za odręczne dopiski?

Wypełniony w taki sposób druk inspektor Inspekcji Transportu Drogowego może uznać za nieważny, co skutkuje mandatem karnym w wysokości 500 zł nałożonym na kierowcę. Ukarany może być również zarządzający transportem. Grozi mu za to mandat w kwocie 300 zł.

Pamiętajmy, że jeśli problem będzie dotyczył wielu dokumentów, kary będą się sumować! A inspektor podczas kontroli sprawdza dokumentację z bieżącego dnia oraz z 28 poprzednich dni. Przy odrobinie pecha kara może więc być bardzo wysoka.

Więcej na temat dokumentacji związanej z czasem pracy kierowców znajdziesz w aktualnym numerze magazynu „Kierowca w firmie”.

Katarzyna Laskowska-Woś, doradca firm transportowych, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40318 )
Array ( [docId] => 40318 )