Rodzina przedsiębiorcy nie może wykonywać przewozów na potrzeby własne

Autor: Roman Kozub
Data: 17-01-2017 r.

Zdarza się, że w firmach rodzinnych przedsiębiorcy korzystają z pomocy dorosłego syna czy brata przy wykonywaniu przewozów na potrzeby własne. To wielki błąd, za który można zapłacić aż 8.000 zł kary. Dlaczego?

Przedsiębiorca, który ma zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne, a nie licencję na transport, może powierzać prowadzenie pojazdu tylko swoim pracownikom lub prowadzić samemu. Przewóz na potrzeby własne to przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu osób albo rzeczy. Musi być wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej i spełniać łącznie następujące warunki:

  1. pojazdy używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,

  2. przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami,

  3. przewożone rzeczy są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone czy naprawione bądź celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa albo do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,

  4. nie jest to przewóz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Ojciec, brat, dorosły syn czy żona z reguły nie są pracownikami, czyli nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Jeżeli kierują pojazdem wykonującym przewozy na potrzeby własne, to jeden z warunków pozwalających na uznanie przejazdu za taki przewóz nie będzie spełniony. W związku z tym przewóz będzie traktowany jako transport drogowy bez licencji. Grozi za to kara w wysokości 8.000 zł.

Roman Kozub, prawnik, były pracownik instytucji kontrolnej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39920 )
Array ( [docId] => 39920 )