System odcinkowego pomiaru prędkości ukończony

Data: 18-12-2015 r.

Nowa broń ITD, czyli odcinkowy pomiar prędkości, już wystartował. Najpierw uruchomiono trzy z 29 odcinków, ale końca roku ruszył cały system. Główny Inspektorat Transportu Drogowego będzie więc niebawem wysyłał wezwania.

Cały system złożony z 29 odcinków zostanie oddany na koniec grudnia 2015 roku, ale na trzech z nich GITD już monitoruje prędkość. Inspektorat niebawem rozpocznie wysyłanie wezwań do wskazania osoby prowadzącej pojazd kierowcom, którzy złamali przepisy na tych odcinkach.

 

Te trzy odcinki są zlokalizowane w miejscowościach:

  • Zwierki-Zabłudów (droga krajowa nr 19),

  • Łosiów (droga krajowa nr 94) i

  • Łuszczów (droga krajowa nr 82).

GITD wybrał wyłącznie niebezpieczne odcinki dróg do zamontowania tam systemu. Jednak nie pojawił się on na żadnej ze stołecznych dróg, z listy wypadły np.: Trasa Armii Krajowej lub Południowa Obwodnica Warszawy. System odcinkowego pomiaru prędkości oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli będzie większa, niż pozwalają limity, kierowca otrzyma mandat. Przekroczenie prędkości o 10 km/h i mniej nie jest rejestrowane. Wszystkie miejsca kontroli są odpowiednio oznakowane.

Ponadto Inspekcję Transportu Drogowego czekają poważne zmiany. została włączona do nowego wydziału policji drogowej.Nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział likwidację Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Chce, żeby funkcjonariusze ITD zostali wcieleni w szeregi policyjnej służby kontroli drogowej. Dzięki temu nowi funkcjonariusze będą mieli więcej uprawnień. Ministerstwo uważa, że obecnie układ służb jest nieefektywny. Ponadto organizację pracy ITD utrudnia to, że nie jest to służba mundurowa. Kolejną propozycją jest to, żeby policja przejęła fotoradary.

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38255 )
Array ( [docId] => 38255 )