Informacje o pojazdach w CEPiK

Data: 15-02-2014 r.

Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczący dostępu online do danych o zarejestrowanych w Polsce pojazdach nie do końca jest przemyślany. Informacje o zagranicznych pojazdach na razie nie będą dostępne w CEPiK.

MSW przygotowało projekt, w którym zapowiada możliwość sprawdzenia informacji o każdym zarejestrowanym w Polsce pojeździe na stronach internetowych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Będzie to możliwe dzięki aplikacji CEPiK 2.0.

W ramach usługi „Historia pojazdu” zainteresowany nabywca mógłby za darmo dowiedzieć się o:

  • roku produkcji,

  • terminie badania technicznego,

  • kradzieży pojazdu oraz jego odnalezieniu,

  • zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego,

  • umowie OC.

Musiałby tylko podać podstawowe dane pojazdu, czyli: numer VIN, datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny.

Jednak okazało się, że nie można sprawdzić informacji o pojazdach sprowadzonych z zagranicy, a jest ich 5 mln. MSW próbuje więc dowiedzieć się, czy państwa, z których Polacy najczęściej sprowadzają samochody, udostępnią wiedzę na temat ich stanu technicznego.

Ministerstwo wystosowało pismo do ambasad RP w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i USA w celu zdobycia tych danych. W zamian mamy udostępnić informacje o polskich samochodach. Odpowiedź miała nadejść do 20 stycznia 2014 r., jednak tak się nie stało.

Zdaniem niektórych, informacje, które obiecaliśmy wysłać za granicę, są niewiarygodne. W CEPiK jest 2–3 mln pojazdów, których fizycznie już nie ma, ale nie zostały wyrejestrowane. Ponadto część danych jest błędna. Oznacza to, że jeżeli źródłowe dane są niepoprawne, to CEPiK 2.0 musi przygotować odpowiedź zgodnie z tymi informacjami. Nowa aplikacja nie może zmienić żadnych danych przekazanych przez źródłowy system w starostwach, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem.

Źródło: DGP.


Tagi: cepik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33889 )
Array ( [docId] => 33889 )

Array ( [docId] => 33889 )