Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, polscy kierowcy nie są zobowiązani do posiadania międzynarodowego prawa jazdy (IDP), jeśli poruszają się w obrębie Wspólnoty. Nie wymaga się międzynarodowego prawa jazdy również w Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii. Jednak wybierając się na wschód Europy, inny kontynent czy do państwa spoza Unii Europejskiej międzynarodowe prawo jazdy jest już niezbędne.

Międzynarodowe prawo jazdy bez dodatkowych egzaminów

Aby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy, nie musisz zdawać żadnych odrębnych egzaminów czy nabywać dodatkowych uprawnień. Jednak ITD nie jest dokumentem samodzielnym, dającym uprawnienia do poruszania się samochodem za granicami Polski, stąd niezbędne jest posiadanie krajowego prawa jazdy.

W celu wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy musisz jedynie złożyć odpowiednie dokumenty do lokalnego wydziału komunikacji lub transportu i komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Oznacza to wizytę w starostwie powiatowym.

Zwykle na międzynarodowe prawo jazdy, który wydawany jest na podstawie decyzji administracyjnej, czeka się do 7 dni od daty wpłynięcia wniosku o międzynarodowe prawo jazdy. Wystawiany jest na 3 lata, chyba że posiadane krajowe prawo jazdy wcześniej traci ważność. Wówczas również międzynarodowy dokument taci zasadność używania.

Dokumenty potrzebne do wydania międzynarodowego prawa jazdy

W celu uzyskania ITD niezbędne jest skompletowanie i dostarczenie do danego wydziału następujących dokumentów:

  • wypełnionego wniosku o międzynarodowe prawo jazdy (dostępny w siedzibie urzędu lub na jego stronie internetowej),
  • jednej fotografii lewego profilu z widocznym lewym uchem o wymiarach 3,5x4,5 cm, na której nie możesz mieć nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,
  • kserokopii krajowego prawa jazdy oraz
  • oryginału uiszczenia opłaty komunikacyjnej w wysokości 30 zł.

Przy składaniu dokumentów powinieneś mieć przy sobie oryginał ważnego prawa jazdy i dowód osobisty lub zaświadczenie o zameldowaniu. Aby odebrać ITD, musisz przedstawić dowód osobisty lub zaświadczenie o zameldowaniu.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32160 )
Array ( [docId] => 32160 )

Array ( [docId] => 32160 )