Kierowca na zlecenie może pracować dłużej

Data: 10-06-2013 r.

Ograniczenia związane z pracą w nocy nie dotyczą kierowcy pracującego na zlecenie. Jego wynagrodzenie nie jest także uzależnione od liczby wykonywanych kursów. Jednak prowadząc pojazd o DMC powyżej 3,5 t, podlega on zakazom wynikającym z rozporządzenia 561/2006.

Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (uczpk) na razie obejmuje tylko pracowników. Wynikające z niej ograniczenia czasu pracy nie dotyczą osób pracujących na podstawie umów prawa cywilnego ani przedsiębiorców. Zatem kierowców zatrudnionych na zlecenie nie obowiązuje ograniczenie czasu pracy do 10 godzin na dobę, gdy pracują w trakcie pory nocnej. Niedługo to się zmieni. Dnia 16 lipca wejdzie w życie nowelizacja uczpk, której przepisy zaczną dotyczyć także samozatrudnionych oraz kierowców pracujących na podstawie umów zlecenia. Wtedy również oni będą musieli przestrzegać tego ograniczenia.

Wynagrodzenie z umowy zlecenia przysługuje, jeśli z umowy nie wynika wprost, iż przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bezpłatnie. Strony mogą swobodnie określać wysokość wynagrodzenia i zasady jego naliczania. Jednak zawodowi kierowcy pojazdów o DMC powyżej 3,5 t podlegają ograniczeniom wynikającym z przepisów międzynarodowych, m.in. z rozporządzenia nr 561/2006. Zakazuje ono wypłacania kierowcom pozostającym w dyspozycji firmy składników wynagrodzenia, w tym premii i dodatków, uzależnionych od przebytej odległości czy liczby przewożonych rzeczy, jeśli może to zachęcać do naruszania przepisów rozporządzenia lub zagrażać bezpieczeństwu na drodze.

Ustalenie określonej stawki za wykonanie każdego kursu może zachęcać kierowców do naruszania przepisów i stwarzania zagrożeń na drodze. Wiadomo, że w takiej sytuacji kierowcy będą dążyć do wykonywania jak największej liczby zadań, aby więcej zarabiać. Taki system wynagradzania należy ustalić tak, aby nie zachęcał do naruszania przepisów lub niebezpiecznej jazdy.


Karol Lankamer
, prawnik specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu bhp i czasu pracy kierowców




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32167 )
Array ( [docId] => 32167 )