Uprawnienia kierowcy do przewozu materiałów niebezpiecznych

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Decydując się na zawodowy transport materiałów niebezpiecznych czy pracę w firmie spedycyjnej lub firmie transportowej, w której na co dzień będziesz miał do czynienia z tego typu produktami, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Do ich zdobycia niezbędne jest zdanie kursu ADR.

Kurs ADR - co daje

Przede wszystkim musisz zdawać sobie sprawę jak duża odpowiedzialność będzie na Tobie ciążyła przy realizacji przewozów różnego rodzaju materiałów niebezpiecznych, np. paliwa przy wykorzystani cystern.

Szkolenie ma Cię uświadomić o wszelkiego typu zagrożeniach, które mogą się pojawić podczas transportu materiałów ADR, a także pokazać warianty zachowania się w momencie wypadku drogowego czy uszkodzenia pojazdu lub opakowania, w którym transportowany jest niebezpieczny towar. Poznasz również sposoby oznakowania stosowane przy przewozach tego typu przesyłek.

Warunkiem podejścia do szkolenia ADR jest ukończenie 21 lat i posiadanie prawo jazdy kategorii B, C lub C+E. Szkolenie powinieneś także przejść, gdy będziesz pracował w firmie przy załadunku, wyładunku lub przeładunku materiałów zagrażających zdrowiu, środowisku i życiu.

Odpowiedni rodzaj kursu ADR

Aby zyskać uprawnienia do transportu materiałów niebezpiecznych musisz przejść przynajmniej podstawowy kurs ADR. Zyskasz na nim wiedzę z zakresu ogólnych wymagań dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych, zagrożeń, działań zapobiegawczych i środków bezpieczeństwa z nimi związanych, sposobów ochrony towarów przed działaniem czynników zewnętrznych m.in. osób trzecich, obowiązków kierowcy i sposobów postępowania np. przy pożarze, zakazów i nakazów związanych z załadunkiem i rozładunkiem towaru, a także informacje na temat realizacji transportu kombinowanego, odpowiedzialności cywilnej, odpowiedzialności administracyjnej i odpowiedzialności karnej oraz dotyczących ochrony środowiska i kontroli przewozu odpadów.

W przypadku pracy z cysternami niezbędne będzie podejście do kursu specjalistycznego. Rozszerzone szkolenia obejmują również przewozy materiałów wybuchowych lub promieniotwórczych.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32161 )
Array ( [docId] => 32161 )

Array ( [docId] => 32161 )