Kierowcy pojazdów o DMC do 3,5 tony nie muszą mieć badań lekarskich

Data: 14-07-2013 r.

Kierowca prowadzący pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton nie musi mieć badań lekarskich, psychologicznych oraz szkolenia przewidzianego dla kierowców. Taki kierowca powinien mieć jedynie prawo jazdy kategorii B.

Przewozy drogowe rzeczy wykonywane pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony nie podlegają przepisom ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (utd). Oznacza to, że obowiązek szkolenia i badań kierowców, nie odnosi się do tego rodzaju przewozów. Zatem kierowca prowadzący pojazd o DMC do 3,5 ton nie podlega badaniom lekarskim i psychologicznym oraz szkoleniom.

 

Kierowca
wykonujący przewóz pojazdem o DMC do 3,5 ton powinien mieć prawo jazdy kategorii B. Jako osoba niebędąca pracownikiem nie podlega również wstępnym badaniom lekarskim ani szkoleniu bhp. Mylący w tym zakresie może być przepis art. 39a utd, który mówi, że z obowiązku ukończenia kwalifikacji i szkoleń zwolnieni są między innymi kierowcy pojazdów, do których kierowania wymagane jest prawo jazdy kategorii: A1, A, B1, B lub B+E.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32175 )
Array ( [docId] => 32175 )