Łatwiejsze uzyskanie prawa jazdy

Data: 26-06-2013 r.

Od 7 lipca 2013 r. uzyskanie prawa jazdy będzie prostsze. Jednak ułatwienie obejmie wyłącznie kategorie: AM, A1, A2, A, B1 i B. Niestety, nie zmieniono zasad dla osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii Ci D.

Zdawanie egzaminu na prawo jazdy wymienionych kategorii będzie możliwe w mieście wskazanym przez sejmik województwa na wniosek marszałka województwa. Decyzję o miejscu przeprowadzenia egzaminu będzie więc podejmował podmiot zorientowany w potrzebach społeczności lokalnej w tym zakresie. W miastach będą tworzone jedynie filie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, wyposażone w niezbędną infrastrukturę umożliwiającą przeprowadzenie egzaminu.

Stanie się tak za sprawą zmian w ustawie o kierujących pojazdami. W porównaniu do proponowanego projektu ostateczna treść przepisów uległa zasadniczej zmianie. Dotychczas egzamin w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy był przeprowadzany wyłącznie w miastach wojewódzkich lub w miastach na prawach powiatu (byłych stolicach województw). Natomiast projekt zakładał możliwość zdawania egzaminu w zakresie kategorii: AM, A1, A2, A, B1 i B we wszystkich miastach, na których czele stoi prezydent, a nie tylko tych, które posiadają prawa powiatu. Głównym celem nowelizacji jest łatwiejsze uzyskanie prawa jazdy.

W ostatecznej wersji nowelizacji nie zmieniono zasad osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C i D. Osoby te będą musiały uzyskiwać prawo jazdy na dotychczasowych zasadach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32170 )
Array ( [docId] => 32170 )

Array ( [docId] => 32170 )