Nie można karać na podstawie niewyraźnego zdjęcia z fotoradaru

Data: 13-10-2013 r.

Właściciel auta nie może dostać mandatu za niewskazanie kierowcy, który popełnił wykroczenie, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Szczególnie gdy właściciel musiałby wskazać członka rodziny. Tak orzekł wrocławski sąd.

Fotoradar straży miejskiej zrobił zdjęcie pojazdu, który przekroczył dopuszczalną prędkość o prawie 30 km/h. Właściciel auta odmówił wskazania osoby, która kierowała pojazdem, ponieważ nie pamiętał, kto z domowników prowadził samochód, a poza tym zdjęcie z fotoradaru było niewyraźne. Wobec tego straż miejska skierowała wniosek do sądu o ukaranie właściciela pojazdu mandatem.

 

Sąd rejonowy nałożył na właściciela auta grzywnę w wysokości 300 zł za niewskazanie kierowcy. Ukarany odwołał się od wyroku do sądu okręgowego i został uniewinniony. Sąd przyznał, że straż miejska ma prawo żądać od właściciela pojazdu informacji, komu go powierzył. Nie można jednak karać właściciela, jeśli wykroczenie wystąpiło dawno, a zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne. Sąd uznał, że po upływie określonego czasu właściciel pojazdu w zasadzie nie ma możliwości ustalenia, kto kierował jego autem w danej chwili.

Jest tak zwłaszcza, gdy samochodu używa kilka osób, np. właściciel pojazdu i jego pięcioro dzieci. Nie można też wymagać od ukaranego, aby za każdym razem rejestrował, komu daje samochód, na wypadek gdyby ta osoba popełniła jakieś wykroczenie drogowe.

Sąd zaznaczył również, że w związku ze złą jakością zdjęcia, która utrudnia ustalenie sprawcy wykroczenia, organy ścigania odnajdują tylko właściciela pojazdu i każą mu wskazać kierowcę. W ten sposób to właściciel ma obowiązek ustalenia sprawcy wykroczenia, którym zazwyczaj jest ktoś z jego rodziny. Musi więc dodatkowo dostarczyć dowody obciążające bliską mu osobę, chociaż prawo chroni przed denuncjowaniem rodziny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32196 )
Array ( [docId] => 32196 )