Od 2017 roku 13 zł za godzinę dla kierowców zatrudnionych na podstawie zlecenia

Data: 17-09-2016 r.

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje również likwidację przepisu dotyczącego niższego wynagrodzenia w przypadku podjęcia pierwszego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Obecnie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia aktualnie wynosi 1.850 zł brutto.

Większa stawka

Od 1 stycznia 2017 r. ta ustawa będzie zawierała również regulacje dotyczące ustalenia minimalnej stawki godzinowej w wysokości 13 zł brutto. Nie jest to jednak kwota stała. Będzie waloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia w kolejnych latach. Obowiązek jej wypłacania będą mieli przewoźnicy zatrudniający pracowników na podstawie umowy zlecenia, w tym również samozatrudnionych.

Wprowadzona zmiana ma na celu wyeliminowanie patologicznych sytuacji, w których pracownicy zatrudniani są na zlecenie za stawkę 5−6 zł brutto za godzinę pracy. Dyskusyjna pozostaje natomiast kwestia, czy ustalone minimalne wynagrodzenie godzinowe na kwotę 13 zł brutto nie jest zbyt wysokie i nie odbiega od realiów oraz możliwości naszej krajowej gospodarki.

Więcej dla nowo zatrudnionych

Tylko do końca tego roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym przewoźnik zawierając umowę z pracownikiem podejmującym pierwszą pracę, może mu zapłacić 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Od przyszłego roku wypłacana takiej osobie pensja będzie musiała wynosić przynajmniej kwotę ustaloną jako minimalne wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym.

Małgorzata Skonieczna, prawnik z Kancelarii Radcy Prawnego Cezary Młotek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39503 )
Array ( [docId] => 39503 )

Array ( [docId] => 39503 )