Sprawdź, kiedy kierowca powinien przejść wstępne szkolenie i uniknij kary PIP

Data: 11-10-2016 r.

Nim pracownik przystąpi do pracy, powinien odbyć szkolenie, dotyczy to również kierowców. Pracodawca jest bowiem obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane jedynie w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Do kierowców zatrudnionych na umowę o pracę stosuje się przepisy szczególne, takie jak ustawę o czasie pracy kierowców czy o transporcie drogowym. Jednak w sprawach, które nie zostały uregulowane odmiennie, kwestie zatrudnienia i jego przebiegu reguluje Kodeks pracy (dalej: kp), w tym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak będzie również w przypadku szkoleń wstępnych kierowców.

Zapamiętaj!

Szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.

W jakim czasie trzeba przeszkolić pracownika

Użycie w kp określenia „pracownik” w odniesieniu do osoby szkolonej oznacza, że szkolenie wstępne powinno się odbyć po nawiązaniu stosunku pracy, a nie przed. Zdarza się bowiem, że firma kieruje na szkolenie osobę, która dopiero pretenduje do stanowiska, a więc nie jest jeszcze formalnie pracownikiem, względnie po podpisaniu umowy o pracę, w której określono termin rozpoczęcia pracy. Jest to błędne postępowanie. Jak określono w art. 26 kp, stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Ponadto instruktaż ma się odbyć w „czasie pracy”, a więc już po ustaleniu i wyznaczeniu godzin czy dni pracy. W praktyce więc wstępne szkolenie powinno być przeprowadzone właśnie w godzinach pracy, na początku pierwszego roboczego dnia pracy. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika nieprzeszkolonego.

Przykład:

Z kierowcą podpisano umowę o pracę 1 lipca 2016 r. (piątek). W umowie wskazano 4 lipca 2016 r. (poniedziałek) jako datę rozpoczęcia pracy. Pracownik powinien zaliczyć szkolenie wstępne 4 lipca 2016 r., zanim przystąpi do swoich obowiązków.

Jaką karę poniesie przewoźnik

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić wtedy szkolenia, nie może pozwolić kierowcy podjąć pracy. Gdyby tak postąpił, złamałby przepisy kp, za co grozi kara finansowa. Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy, albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 283 § 1 kp). Dlatego firma powinna tak ustalić termin rozpoczęcia pracy, by była możliwość dopełnienia obowiązku przeszkolenia pracownika, zanim faktycznie podejmie pracę będącą przedmiotem umowy o pracę.

Wynagrodzenie dla pracownika, gdy szkolenie się nie odbyło

Możliwa jest także sytuacja, w której nowo zatrudniony pracownik stawia się w pierwszym dniu pracy, o wyznaczonej godzinie, a pracodawca nie zapewnia przeszkolenia, w związku z czym nie dopuszcza go do pracy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za gotowość, na podstawie art. 81 § 1 kp. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje bowiem wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Izabela Nowacka, specjalista ds. kadrowo-płacowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39591 )
Array ( [docId] => 39591 )