System CEPiK 2.0 zostanie uruchomiony później

Data: 20-12-2015 r.

Zdaniem nowego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka system CEPiK 2.0 nie jest jeszcze gotowy do uruchomienia, więc przepisy ustawy nie wejdą w życie 4 stycznia 2016 r., tylko około pół roku później.

 

W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców mają pojawić się nowe e-usługi dla użytkowników.

Czego będzie można się dowiedzieć

Dzięki e-usługom „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” kierowcy będą mieli dostęp do własnych danych online. Sprawdzą, ile mają już punktów karnych i jakie popełnili naruszenia. Pojawi się także możliwość zapłaty mandatu przez Internet.

Pracodawcy natomiast za pomocą e-usługi „Udostępnij dane pracodawcy” zweryfikują uprawnienia kierowców. To pozwoli uniknąć sytuacji, w których służbowe pojazdy trafiają w ręce osób nieposiadających ważnych uprawnień.

Jakie są dalsze plany

W CEPiK-u pojawi się jeszcze więcej usług. Kierowcy oraz właściciele pojazdów będą powiadamiani o ważnych terminach związanych z prawami jazdy lub pojazdami, np. utratą ważności badań technicznych albo uprawnień do kierowania pojazdami. Dojdą również informacje dotyczące np. badań technicznych pojazdów i zdarzeń ubezpieczeniowych.

W pierwszym przypadku projekt zakłada gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych zarówno tych zakończonych wynikiem pozytywnym, jak i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych. W drugim przypadku będą gromadzone informacje o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC).

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38260 )
Array ( [docId] => 38260 )