Szare fotoradary też mogą robić zdjęcia

Data: 17-11-2013 r.

To nieprawda, że tylko żółte fotoradary są legalne. Inspekcja Transportu Drogowego nadal zgodnie z prawem wykorzystuje szare fotoradary do fotografowania naruszeń. Będzie to robiła do końca czerwca 2014 roku.

W województwie świętokrzyskim jest 29 fotoradarów, za które odpowiada GITD – osiem z nich jest zamontowanych na masztach w żółtych skrzynkach, natomiast pozostałe 21 mieści się w szarych. Barwa tych ostatnich oznacza, że zostały zamontowane jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia ministra infrastruktury z 22 czerwca 2011 roku.

W rozporządzeniu zostały określone warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także warunków ich umieszczania na trasach.

Bardzo często pojawiały się informacje, że tylko żółte fotoradary mogą fotografować pojazdy, które przekroczyły dozwoloną prędkość. Tego zdania jest również większość kierowców. Jednak to mylne przekonanie, ponieważ szare fotoradary także mogą robić zdjęcia. Jak się okazuje nie jest to wcale działanie bezprawne.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia, fotoradary, które zostały zamontowane przy drogach przed wejściem w życie rozporządzenia i które nie spełniają wymienionych w nim wymagań, mogą być legalnie wykorzystywane przez 36 miesięcy. W tym przypadku do końca czerwca 2014 roku trwa okres przejściowy, wszystko więc odbywa się zgodnie z prawem.


Źródło:
Echo Dnia, regiomoto.pl


Izabela Kunowska
, specjalista z zakresu transportu drogowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32202 )
Array ( [docId] => 32202 )

Array ( [docId] => 32202 )