Wcześniejsza emerytura dla kierowcy? To da się zrobić

Autor: Paweł Miklis
Data: 02-01-2017 r.

Kierowca samochodu ciężarowego generalnie nie ma prawa do tego, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę. Jednak są dwa warunki, których spełnienie pozwoli mu zdobyć wcześniej to świadczenie. Sprawdź szczegóły.

Z wcześniejszych świadczeń emerytalnych mogą skorzystać te osoby, które były zatrudnione przy pracach wymienionych w wykazach prac w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze. Te wykazy znajdują się w załączniku 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.

Dwa warunki dla kierowcy

 

Zgodnie z załącznikiem nr 2 (pkt 8–10) do prac o szczególnym charakterze zaliczymy pracę kierowców:

  • autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym,

  • pojazdów uprzywilejowanych,

  • pojazdów przewożących towary niebezpieczne wymagające oznakowania pojazdu tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej, zgodnie z przepisami Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR).

W wykazach nie ma kierowców ciężarówek o dmc powyżej 3,5 t. Jednak jest możliwość, żeby taki kierowca też poszedł na wcześniejszą emeryturę. Musi tylko spełnić dwa warunki:

1) do 31 grudnia 2008 r. mieć za sobą co najmniej 15-letni okres pracy jako kierowca ciężarówki o dmc ponad 3,5 t,

2) po 1 stycznia 2009 r. choć przez jeden dzień wykonywać którąś z prac wskazanych w wykazach do obecnie obowiązującej ustawy.

To nie musi być stały obowiązek

Pracodawca ma obowiązek prowadzić wykaz stanowisk pracy w firmie, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, oraz ewidencji pracowników wykonujących takie prace. Musi też opłacać za nich składki do ZUS.

Przepisy nie zawierają postanowienia, z którego wynikałoby, że pracownik w trakcie zatrudnienia musi wykonywać wyłącznie prace o szczególnym charakterze, należy zatem uznać, że kierowca powinien być uwzględniony w wykazie, jeśli wykonuje prace o szczególnym charakterze, np. cyklicznie, dwa razy w miesiącu.

Grzegorz Sobota, specjalista do spraw prawa pracy

Tagi: emerytura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39866 )
Array ( [docId] => 39866 )