Zwiększenie obowiązków kierowcy bez pisemnego potwierdzenia

Data: 26-04-2016 r.

Podstawowym zadaniem pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy jest kierowanie pojazdem. Rola kierowcy obejmuje również obowiązki dodatkowe, które muszą być ściśle powiązane z charakterem pracy. Nie można wykluczyć, że pracodawca zechce powierzyć pracownikowi inne obowiązki – zależnie od ich charakteru część z nich będzie można nałożyć na pracownika ustnie, niektóre będą wymagały formy pisemnej.

W przypadku pracy kierowcy zasadniczą czynnością, która wynika z samej nazwy stanowiska pracy, jest prowadzenie (kierowanie) pojazdu. W typowych sytuacjach praca kierowcy nie ogranicza się jednak tylko do tych zadań.

 

W myśl przepisów ustawy o czasie pracy kierowców wynika bowiem, że do czasu pracy kierowcy wliczają się wszelkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, takie jak:

  1. prowadzenie pojazdu;
  2. załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
  3. nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
  4. czynności spedycyjne;
  5. obsługa codzienna pojazdów i przyczep;
  6. inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
  7. niezbędne formalności administracyjne;
  8. utrzymanie pojazdu w czystości.

Ponadto pracodawca ma bowiem możliwość przydzielania pracownikom dodatkowych obowiązków, jeżeli mieszczą się one w granicach umówionej pracy. Przyznanie takich obowiązków może nastąpić poprzez np. pisemną zmianę zakresu czynności lub nawet w drodze poleceń ustnych. Taka opcja jest możliwa, jeżeli obowiązki dodatkowe będą korespondowały z umówioną pracą. Przykładowo, jeżeli dotychczas obowiązkiem kierowcy wynikającym z umowy nie było utrzymywanie pojazdu w czystości (zajmowała się tym firma zewnętrzna) to można uznać, że pracodawca ma prawo nawet w formie ustnej zobowiązać kierowcę do wypełniania tego dodatkowego obowiązku.

Pracodawca z różnych względów może chcieć powierzyć kierowcy dodatkowe czynności, które zupełnie z funkcją kierowcy nie korespondują. Jeżeli pracodawca zechciałby nałożyć na kierowcę obowiązki dodatkowe w formie ustnej – niekorespondujące z umówioną pracą kierowcy – powinien liczyć się z odmową ich realizacji przez pracownika. Zatem prawidłowe nałożenie dodatkowych obowiązków może nastąpić na dwa sposoby:

  • zawierając dodatkową umowę o pracę, której przedmiotem będzie dodatkowe stanowisko pracy lub
  • w drodze porozumienia z pracownikiem, poprzez włączenie dodatkowych obowiązków do pierwotnej umowy – przy zatrudnieniu w ramach jednej umowy na drugim stanowisku pracy.

Gdyby pracownik odmówił zawarcia takiego porozumienia, pracodawca może wręczyć mu tzw. wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. Powinno to nastąpić na piśmie. Jeżeli pracodawca pominie formę pisemną, wówczas nie można przyjąć, że wypowiedzenie zmieniające zostało złożone – a skoro tak, to pracodawca musi liczyć się z odmową wykonania nowych poleceń.

Sebastian Kryczka, prawnik, ekspert ds. prawa pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38918 )
Array ( [docId] => 38918 )