Kto może przyznać odszkodowanie za nadmierne opóźnienie lotnicze?

Data: 02-10-2022 r.

Pasażerowie korzystający z transportu lotniczego, mogą domagać się odszkodowania w przypadku ponad trzygodzinnego opóźnienia. Jednak nie tylko sąd ma możliwość przyznania jego wypłaty. Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził w wyroku z 29 września 2022 r. że państwa członkowskie mogą przyznać takie kompetencje również organom administracyjnym. 

Prawa pasażerów linii lotniczych w Unii Europejskiej są regulowane rozporządzeniem WE 261/2004. W przepisach tego rozporządzenia mają zagwarantowane odszkodowanie w przypadku opóźnień przekraczających 3 godziny, w przypadku odwołania lotów bez odpowiedniego, wcześniejszego podania informacji o tym, oraz w przypadku gdy nie będą mogli wejść na pokład, bo przewoźnik sprzedał więcej biletów niż miejsc w samolocie. Kto może przyznać takie odszkodowanie? 

Uprawnienie do przyznania odszkodowania

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby to sam przewoźnik zobowiązał się do wypłaty odszkodowania na skutek wskazanych wcześniej zdarzeń. Nie zawsze jednak można liczyć na taką hojność. Kto więc może zobowiązać przewoźnika do zapłaty odszkodowania? 

Pierwsza odpowiedź na to pytanie, która przychodzi do głowy, dotyczy z pewnością wyroku sądu. Okazuje się jednak, że nie tylko sądy mają takie możliwości. 

Kompetencje organu administracyjnego

Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrywał sprawę pasażerów linii lotniczych LOT, którzy doświadczyli ponad trzygodzinnego opóźnienia na trasie Nowy Jork - Budapeszt. Zwrócili się oni ze skargą do organu administracji w Budapeszcie, odpowiedzialnemu za wykonanie rozporządzenia o prawach pasażerów, by ten zobowiązał LOT do wypłaty odszkodowania za opóźnienie, przewidzianego w rozporządzeniu. Organ, po stwierdzeniu naruszenia praw pasażerów - nałożył na LOT obowiązek wypłaty odszkodowania w wysokości 600 euro dla każdego pasażera. Jednak linie lotnicze się z taką decyzją nie zgodziły i zaskarżyły decyzję do sądu, twierdząc że organ administracyjny nie ma kompetencji do nałożenia takiego obowiązku. Ostatecznie, na skutek wątpliwości sądu krajowego, sprawa trafiła przed Trybunał Sprawiedliwości UE. 

Odszkodowanie nałoży też organ administracyjny

Tak naprawdę kompetencje organu administracji odpowiedzialnego za wykonanie rozporządzenia dotyczącego praw pasażerów linii lotniczych, zależą od państwa członkowskiego. Trybunał Sprawiedliwości EU zaznacza, że rozporządzenie nie zobowiązuje organu krajowego do przyjęcia środków przymusu na skutek skarg indywidualnych, jednak przepisy tego aktu nie zakazują państwom członkowskim przyznania takich kompetencji właśnie organowi administracyjnemu. 

Regulacja dotycząca odszkodowania o której mowa w opisywanym rozporządzeniu, ma przede wszystkim zapobiegać niedogodnościom związanym z koniecznością dochodzenia roszczeń i ewentualnych odsetek przed sądami krajowymi. Kwoty odszkodowań są określone ryczałtowo, dzięki temu prowadzą do szybkiego naprawienia szkód, które są praktycznie takie same dla wszystkich pasażerów. 

Każda ze stron - czyli zarówno przewoźnik, jak i pasażer, jak i organ administracji, nie będzie miał problemu w określeniu wysokości należnego odszkodowania. 

Ważne: Państwa członkowskie mogą upoważnić krajowy organ odpowiedzialny za wykonanie rozporządzenia do zobowiązania przewoźnika lotniczego do zapłaty odszkodowania pasażerom w wyniku wniesionych przez nich indywidualnych skarg.

Trybunał zastrzega jednak, że w takim przypadku zarówno pasażerowie jak i sam przewoźnik, może domagać się weryfikacji prawidłowości wydanej przez organ administracyjny decyzji przed sądem. 

Źródło:

Komunikat prasowy nr 163/22 dotyczący wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-597/20 opublikowany na oficjalnej stronie Trybunału Sprawiedliwości UE - portal curia.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42218 )
Array ( [docId] => 42218 )