Azbest podlega przepisom ADR, gdy jest nieodpowiednio przewożony

Data: 25-09-2013 r.

Wyroby zawierające azbest podlegają przepisom ADR między innymi wówczas, gdy są zapakowane w taki sposób, że jest możliwe uwolnienie podczas transportu niebezpiecznych ilości włókien azbestu łatwych do wchłaniania drogą oddechową.

W umowie ADR materiały zawierające azbest sklasyfikowano pod dwiema pozycjami:

  • UN 2212 – azbest niebieski (krokidolit) lub azbest brązowy (amozyt, mizoryt),
  • UN 2590 – azbest biały (chryzotyl, aktynolit, antofilit, tremolit).

Ich wdychanie w postaci drobnego pyłu może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Należy do nich nie tylko azbest, ale również zawierające go mieszaniny.

Oba te materiały podlegają przepisom ADR, jednak zostały objęte przepisem szczególnym. Zgodnie z nim azbest, który jest zanurzony lub unieruchomiony w lepiszczu naturalnym bądź sztucznym (cemencie, tworzywie sztucznym, asfalcie, żywicy lub rudzie mineralnej) w taki sposób, że podczas przewozu nie uwalniają się niebezpieczne ilości włókien łatwych do wchłaniania drogą oddechową, nie podlega przepisom ADR. To samo dotyczy wyrobów zawierających azbest.

Jeżeli przewożone są materiały zawierające azbest, np. eternit, w szczelnych opakowaniach, to nie podlega przepisom ADR i może być przewożony jak zwykły ładunek. Ważne jest, aby opakowania były na tyle szczelne, żeby nie było możliwe uwolnienie włókien azbestu łatwych do wchłaniania drogą oddechową. W przepisach jest mowa o uwolnieniu takiej ilości, która będzie niebezpieczna, lecz nie doprecyzowano, jaka to ilość. Z tego właśnie względu trzeba maksymalnie uszczelnić opakowanie z azbestem oraz pilnować, aby na opakowaniu nie pozostały ślady azbestu powstałe podczas załadunku.

Katarzyna Laskowska-Woś, doradca firm transportowych, ekspert z zakresu prawa transportowego


Zobacz także:


Tagi: adr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 32267 )
Array ( [docId] => 32267 )

Array ( [docId] => 32267 )