Białoruś – konfiskata pojazdu za nieopłacony mandat

Data: 04-03-2016 r.

Od 5 marca 2016 r. na Białorusi obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu towarów. Zmiany dotyczą dokumentów potrzebnych podczas przewozu. Ponadto nieopłacenie mandatu wiąże się z konfiskatą auta.

Zgodnie z rozporządzeniem nr 102 Białorusini zaktualizowali wykaz dokumentów, w które przewoźnicy powinni wyposażyć kierowcę w celu realizacji przewozów towarowych. Rozporządzenie wyklucza także konieczność weryfikowania przez spedytora lub przewoźnika prawidłowości i kompletności danych zawartych w dokumentach przewozowych. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których nadawcy ładunku nieprawidłowo wypełniają przekazywaną bezpośrednio przewoźnikom lub spedytorom dokumentację. Nowe przepisy obarczają nadawcę ładunku odpowiedzialnością za prawidłowość dokumentów. Przewoźnik nie ponosi już za to odpowiedzialności. Treść rozporządzenia dostępna jest w języku rosyjskim na stronie www.government.by.

 

Ponadto białoruskie władze postanowiły rozszerzyć kompetencje Inspekcji Transportowej. Służba ta może obecnie zatrzymać pojazdy zagranicznych przewoźników, gdy naruszyli obowiązujące na Białorusi przepisy. Zmiany mają zapobiec sytuacji, w której zagraniczny przewoźnik wyjeżdża z kraju, nie regulując wcześniej nałożonego mandatu za złamanie przepisów. Sankcje te nie dotyczą białoruskich przewoźników.

Małgorzata Skonieczna, prawnik w Kancelarii Radcy Prawnego Cezary Młotek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38661 )
Array ( [docId] => 38661 )