Jak można korzystać z pojazdów, wykonując przewozy na potrzeby własne

Autor: Roman Kozub
Data: 11-03-2016 r.

Aby móc wykorzystać czyjś samochód ciężarowy przy przewozach na potrzeby własne, należy wejść w jego posiadanie. To jeden z warunków umożliwiających wykonywanie tego rodzaju przewozów, który musi być spełniony.

Aby wykonywać przewóz na potrzeby własne, konieczne jest zgłoszenie do posiadanego zaświadczenia pojazdu, którym przedsiębiorca będzie się posługiwał przy tym przewozie. Do tego konieczny jest dokument potwierdzający prawo do dysponowania nim. Jednym z warunków wykonywania przewozu na potrzeby własne jest to, żeby przedsiębiorca legitymował się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami, którymi wykonuje przewóz. Tytuł to nie tylko akt własności (np. umowa kupna-sprzedaży pojazdu), ale także między innymi umowa najmu, dzierżawy lub użyczenia.

Wystarczy nawet podpisać z właścicielem ciężarówki umowę najmu pojazdu, a następnie zgłosić samochód do posiadanego zaświadczenia. Po spełnieniu tych formalności można już wykonywać przewozy, pamiętając o tym, aby zawsze mieć w pojeździe wypis z zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne i okazywać go w razie kontroli.

Zapamiętaj!

Przewóz na potrzeby własne musi spełniać jednocześnie następujące warunki:
a) pojazdy używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
b) przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
d) nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

Roman Kozub, prawnik, były pracownik instytucji kontrolnej, pełnomocnik renomowanych firm transportowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38703 )
Array ( [docId] => 38703 )