Licencje na zarobkowy przewóz osób

Data: 05-04-2016 r.

W obecnych uregulowaniach prawnych wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu osób pojazdami przystosowanymi do przewozu do dziewięciu osób łącznie z kierowcą nie wymaga uzyskania żadnych uprawnień przewozowych (licencji, zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego itd.), natomiast wymaga uzyskania odpowiedniej licencji zarobkowy krajowy przewóz osób niezależnie od liczby miejsc w pojeździe.

Żeby dokładnie tę kwestię rozstrzygnąć, warto sięgnąć do definicji zawartych w ustawie o transporcie drogowym, gdzie określono, że:

- krajowy transport drogowy – podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, na terytorium RP, przy czym jazda pojazdu, miejsce rozpoczęcia lub zakończenia podróży i przejazdu oraz droga znajdują się na terytorium RP,

- międzynarodowy transport drogowy – podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub rzeczy pojazdami samochodowymi, za które uważa się również zespoły pojazdów składające się z pojazdu samochodowego i przyczepy lub naczepy, przy czym jazda pojazdu między miejscem początkowym i docelowym odbywa się z przekroczeniem granicy RP.

Stan prawny regulujący przedmiotową kwestię został ustalony 15 sierpnia 2013 r., tj. kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (ustawa z 16 maja 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców). Obecne przepisy ustawy o transporcie drogowym są realizacją przepisów europejskich, wobec tego we wszystkich państwach członkowskich nie jest wymagana licencja na międzynarodowy przewóz osób pojazdami do dziewięciu osób łącznie z kierowcą (rozp. 1073/2009).

Adam Janus, ekspert z zakresu transportu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 38827 )
Array ( [docId] => 38827 )

Array ( [docId] => 38827 )