Naklejki potwierdzające ważność OC

Data: 12-02-2014 r.

Posłowie chcą, aby kierowcy naklejali na przedniej szybie samochodów specjalną naklejkę potwierdzającą aktualność OC i przeglądu technicznego. Dzięki temu łatwo i szybko będzie można ustalić, czy są ubezpieczeni czy nie.

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma pomysł na ograniczenie liczby pojazdów jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Posłowie opracowali przepisy mające zdyscyplinować kierowców. Każdy samochód musiałby mieć na przedniej szybie naklejkę, potwierdzającą aktualność OC oraz przeglądu technicznego. Wówczas policja lub straż miejska mogłyby z łatwością odnaleźć samochody bez naklejek, a więc bez polisy i niesprawne technicznie.

 

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ok. 200 tysięcy pojazdów w Polsce nie ma ubezpieczenia OC. Gdy wypadek spowoduje kierowca jadący samochodem bez obowiązkowego ubezpieczenia, wszelkie koszty pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Następnie UFG żąda zwrotu poniesionych kosztów, co często dla sprawcy wypadku oznaczać materialną ruinę.

System nalepek umieszczanych na szybie każdego samochodu funkcjonuje w wielu krajach od kilkudziesięciu lat. W Irlandii i Wielkiej Brytanii umieszcza się na nich potwierdzenie zapłaty podatku drogowego. W Niemczech nalepka znajduje się na tablicy rejestracyjnej i informuje o poziomie emisji CO₂. Jednak wiele państw już wycofuje się z tego obowiązku, np. Australia i Wielka Brytania.

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33894 )
Array ( [docId] => 33894 )