Rejestrowanie przewozów alkoholu, paliw i tytoniu będzie obowiązkowe od lutego, a nie, jak wcześniej planowano, od stycznia. Ponadto w projekcie przepisów dokonano zmiany – zgłoszenia transportu będzie trzeba dokonywać po prostu przed rozpoczęciem przewozu, a nie najpóźniej na trzy godziny przed jego rozpoczęciem, jak głosił pierwszy projekt. Przepisy zostały zmodyfikowane, ponieważ według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa konieczność zgłaszania przewozów co najmniej 3 godziny przed wjazdem na teren Polski spowodowałaby wydłużenie kolejek na granicach.
Przewozy alkoholu, paliw i tytoniu będą monitorowane od lutego
Wejście w życie przepisów regulujących zgłaszanie i monitorowanie przewozów będzie przesunięte – tak poinformowało ministerstwo finansów. Ponadto zasady monitorowania zostaną zmienione w stosunku do pierwotnego projektu.
Zgodnie z nowymi przepisami każdy transport paliw, alkoholu i tytoniu będzie trzeba zarejestrować w specjalnym rejestrze. Samochody do przewożenia takich towarów muszą być wyposażone w specjalne lokalizatory. Kierowcom będą groziły kary do 20.000 zł.
Taki przewóz będzie trzeba zgłosić do specjalnie utworzonego rejestru elektronicznego. Zgłoszenia mają dokonywać: przy przewozach krajowych nadawca, dwustronnych – odbiorca, a tranzytowych – kierowca. Po zgłoszeniu przewóz otrzyma swój numer referencyjny, ważny przez 10 dni. Dostęp do danych zawartych w rejestrze będą mieć organy służby celnej, organy skarbowe, policja i straż graniczna, ale także być może ITD.
Więcej o tym, jakie obowiązki w związku z monitorowaniem transportu będzie miał kierowca i przewoźnik oraz za co będą groziły wysokie kary, przeczytasz na portalu Transport-expert.pl oraz w magazynie „Kierowca w firmie”.
Zobacz także:
Tagi: paliwa, dokumenty kierowcy
