Transport odpadów – zmiany pojawią się w 2018 roku

Autor: Joanna Markiewicz
Data: 12-12-2016 r.

Długo wyczekiwane rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów wejdzie w życie dopiero 24 stycznia 2018 r., a nie w 2017 roku. Przypominamy, co przyniosą ze sobą zapowiadane zmiany.

Nowelizacja przewiduje, że będzie można transportować odpady niebezpieczne wraz z innymi odpadami, ale pod warunkiem że nie będą miały ze sobą kontaktu, czyli będą zabezpieczone tak, by się nie pomieszały w trakcie przewożenia. Ponadto wszystkie odpady na czas transportu trzeba będzie zabezpieczyć tak, aby nie wydostały się z pojazdu, nie wysypywały się, nie pyliły, nie wyciekały i tak, by z samochodu nie wydostawały się nieprzyjemne zapachy.

Kierowca przewożący odpady będzie musiał mieć przy sobie dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego, a w przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości − dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz nazwę gminy, z terenu której są odbierane odpady. Dokumentami potwierdzającymi rodzaj transportowanych odpadów mogą być np. karty przekazania odpadów, faktura sprzedaży odpadów, podstawowa charakterystyka odpadów, dokument dotyczący transgranicznego przemieszczania odpadów lub inny dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport odpadów, jeżeli transportujący odpady nie posiada tych dokumentów.

Pojazdy, którym będą przewożone odpady, trzeba będzie oznakować:

  • tablicą koloru białego o wymiarach 400 mm × 300 mm z napisem „ODPADY” literami koloru czarnego o wysokości minimum 100 mm i szerokości linii minimum 15 mm,

  • analogiczną tablicą o wymiarach 300 mm × 120 mm z napisem o wysokości minimum 80 mm i szerokości linii minimum 12 mm na mniejszych pojazdach,

  • tablicą z literą „A”w transgranicznym przemieszczaniu odpadów.

Zapamiętaj!

Przepisy rozporządzenia nie dotyczą transportujących odpady inne niż niebezpieczne w ilości do 100 kg.

Joanna Markiewicz, ekspert w dziedzinie ochrony środowiska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 39816 )
Array ( [docId] => 39816 )