Przewozy na terenie innego kraju UE

Autor: Marcin Radomski
Data: 22-03-2014 r.

Liczba przewozów na terytorium innego unijnego państwa jest ograniczona do trzech. Systematyczny transport jest możliwy, jeśli prowadzimy firmę w tym kraju i mamy licencję wydaną przez tamtejszy urząd.

Gdy firma ma siedzibę w Polsce i licencję na transport międzynarodowy wydaną w naszym kraju, to np. w Niemczech lub Francji może za jednym razem wykonać najwyżej 3 przewozy. Może to być tylko przewóz ładunków z jednego miejsca położonego na terenie danego kraju do drugiego miejsca położonego w tym kraju, bez przekraczania jego granicy. Są to przewozy kabotażowe. Dodatkowe warunki ich wykonywania są następujące:

  1. Przewozy mogą być wykonane tylko po dostarczeniu ładunku w ruchu międzynarodowym, czyli z przekroczeniem granicy. Nie można przyjechać do tego kraju pustym pojazdem tylko w celu wykonywania kabotażu.

  2. Przewozy muszą być wykonane tym samym pojazdem, którym przewoźnik przywiózł ładunek w ruchu międzynarodowym.

  3. Ostatni rozładunek rzeczy w trakcie przewozu kabotażowego przed opuszczeniem danego państwa musi się odbyć w ciągu 7 dni od rozładunku przywiezionego towaru w ruchu międzynarodowym.

  4. Należy mieć w pojeździe w celu okazanie służbom kontrolnym dokumenty potwierdzające rozładunek towaru przywiezionego w ruchu międzynarodowym oraz dokumenty potwierdzające kolejno wykonywane przewozy kabotażowe.

Te ograniczenia mają na względzie ochronę rynku transportów krajowych na terytorium państw wspólnoty. Zasady te dotyczą wszystkich krajów europejskich.

Marcin Radomski, praktyk specjalizujący się w przepisach transportowych, trener i szkoleniowiec

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 34465 )
Array ( [docId] => 34465 )

Array ( [docId] => 34465 )