Będą zmiany w kontrolach drogowych – korzystne dla kierowców

Autor: Adam Hrycak
Data: 07-02-2017 r.

Można będzie nagrywać kontrole drogowe. Na podjęcie decyzji, czy przyjmujemy mandat, będzie 7 dni. Sprawdź, co dokładnie przewidują zmiany.

Do Sejmu wpłynął kolejny projekt zmian w prawie o ruchu drogowym. Zgodnie z nowymi przepisami policja będzie mogła zatrzymać kierowcę do kontroli tylko wtedy, gdy występuje uzasadnione podejrzenie:

 
  • popełnienia przestępstwa lub wykroczenia w ruchu drogowym, albo

  • że uczestnictwo w ruchu danego pojazdu lub kierowcy stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Jeśli policjant bezzasadnie zatrzyma pojazd i uniemożliwi dalszą jazdę, kierowcy będzie przysługiwało odszkodowanie od policji. Ma wynosić nie mniej niż 1.000 zł.

Gdy pojazd zostanie zatrzymany do kontroli, kierowca będzie musiał wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne oraz trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z samochodu, chyba że zażąda tego kontrolujący. Kierowca będzie miał prawo:

  • żądać udostępnienia mu zarejestrowanych wyników pomiaru,

  • żądać udostępnienia mu dokumentów legalizacyjnych urządzeń i przyrządów,

  • sporządzać notatki lub robić zdjęcia,

  • nagrywać dźwięk oraz obraz podczas całej kontroli.

Ponadto będzie 7 dni na decyzję, czy przyjmujemy mandat, czy nie i w konsekwencji odpowiadamy przed sądem. Teraz kierowca musi podjęć tę decyzje na miejscu kontroli. Jeżeli odmówi, sprawa jest kierowana do sądu. W nowelizacji przewidziano też, że kierowca nie będzie już karany za to, ze nie ma przy sobie prawa jazdy w momencie kontroli. Policjanci będą musieli sprawdzić, czy posiada wymagane uprawnienia w systemie teleinformatycznym lub w najbliższej jednostce policji.

Sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od miesiąca do trzech lat. Obecnie minimalny okres, na jaki można orzec ten zakaz, wynosi sześć miesięcy

Więcej na temat kontroli drogowych przeprowadzanych przez policję i Inspekcję Transportu Drogowego przeczytasz na portalu o transporcie www.transport-expert.pl.

Etap legislacyjny:

projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw – przed pierwszym czytaniem w sejmie.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Jest OK.

Ocena użytkownika:
3
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 40008 )
Array ( [docId] => 40008 )