Rozliczanie VAT przy opłacie drogowej przeniesionej na usługobiorcę

Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-10-2012 r.

Firma świadcząca usługi w zakresie transportu drogowego towarów lub osób, które wiążą się z przejazdem płatnymi odcinkami dróg krajowych lub autostrad ma prawo żądać od usługobiorcy zwrotu całej kwotę wydanej na ten cel. Czy dany zwrot podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeśli tak, w jaki sposób go rozliczyć?

Podstawa do zwrotu poniesionej opłaty

Aby móc w ogóle ubiegać się o to, aby nabywca usługi zwrócił poniesiony wydatek przed wykonaniem zlecenia zarówno firma, jak i jej kontrahent musi zawrzeć taką ewentualność w podpisywanej umowie.

Zapis o tym, że oprócz głównego świadczenia usługobiorca zostanie również obciążony opłatami związanymi z korzystaniem z płatnym dróg krajowych i autostrad powinien znaleźć się wśród praw i obowiązków. Ponadto wysokość opłaty drogowej musi zostać wykazana w osobnej pozycji faktury VAT. W odpowiednią rubrykę trzeba wpisać dokładnie taką kwotę, jaka została zapłacona. Nie można doliczać do niej jakichkolwiek dodatkowych sum.

Wynagrodzenie a zwrot opłaty drogowej

Sporna można wydawać się kwestia tego, czy opłata drogowa, którą została uiszczona z własnego budżetu, a którą następnie zwrócił nabywca usługi transportowej, stanowi część wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, czy też jest zupełnie odrębnym świadczeniem.

Należy się tu odnieść do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, która mówi, że obowiązkiem podatkowym objęty jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży usługi pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całe wynagrodzenie od nabywcy.

Dodatkowo obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje oraz inne podobne dopłaty, które mają bezpośredni wpływ na należne. Oznacza to, że zwrócona opłata drogowa jest prawnie zaliczana jako element świadczenia za wykonywaną usługę. Tym samym trzeba ją włączyć do podstawy opodatkowania.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku opłaty drogowej za przejazd płatnymi drogami krajowymi czy autostradami na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Również w tym przypadku nie stanowi ona odrębnego świadczenia, ale powinno się ją wliczyć do głównego wynagrodzenia.


Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

  • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

    ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

    ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

    Wyświetl wizytówkę
  • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

    ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

    Wyświetl wizytówkę
  • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

    ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

    Wyświetl wizytówkę
  • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

    Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

    Wyświetl wizytówkę
  • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

    ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

    ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

    ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

    ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

    ul. Słupecka 9/1, Gdynia

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria MERITUM

    ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

    Wyświetl wizytówkę
  • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

    Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

    Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 32223 )
Array ( [docId] => 32223 )

Array ( [docId] => 32223 )