Szkolenia okresowe dla kierującego pojazdem o masie powyżej 3,5 t

Data: 12-02-2014 r.

Jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdu przekracza 3,5 t, kierowca musi odbywać szkolenia okresowe. Ponadto kierowca takiego pojazdu musi wykonywać badania lekarskie i psychologiczne. Taki obowiązek nakłada ustawa o transporcie drogowym.

Przepisy ustawy o transporcie nie dotyczą m.in. kierowców, którzy wykonują przewozy drogowe pojazdami o DMC do 3,5 tony. Jeśli kierowca wykonuje przewozy na potrzeby własne firmy lekkim autem dostawczym, do kierowania którym wystarcza prawo jazdy kategorii B, nie musi odbywać kwalifikacji wstępnej i szkoleń okresowych dla kierowców.

Jeżeli DMC pojazdów przekracza 3,5 tony, kierowcy muszą mieć nie tylko ukończoną kwalifikację wstępną lub aktualne szkolenie okresowe, ale również ważne badania lekarskie i psychologiczne, które powinny stwierdzać brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Przedsiębiorca może zatrudnić kierowcę, tylko gdy zostaną spełnione te warunki.

Wymagań dotyczących kwalifikacji i szkoleń okresowych nie stosuje się do kierowcy pojazdu wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych do jego pracy, pod warunkiem, że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33893 )
Array ( [docId] => 33893 )