Wysokość opłaty pozostaje bez zmian, za to zmianie uległa procedura zapłaty. Co najmniej 10 dni przed dokonaniem pierwszej opłaty należy złożyć w formie papierowej, osobiście lub drogą pocztową w Urzędzie Węgierskim, wypełniony i podpisany formularz „T201”.
Kwotę należy wpłacić na odpowiednie konto bankowe (dotychczas były to znaczki skarbowe) przynajmniej 2 dni przed wjazdem pojazdu na Węgry. Trzeba również posiadać numer podatkowy wydany przez Urząd Węgierski. W przelewie należy podać w następującej kolejności dane, takie jak numer:
Węgry – nowy sposób płacenia podatku za ciężarówki
Od 1 lipca 2016 r. na terytorium Węgier obowiązują zmiany w regułach i procedurze opłat podatku dla pojazdów ciężarowych zameldowanych za granicą. Podatek dotyczy przewoźników lub spedytorów, którzy muszą posiadać zezwolenie na transport do-, z- lub przez Węgry, które połączone jest z opłatami podatkowymi za pojazd lub planują wykorzystanie takiego zezwolenia w przyszłości.
- podatkowy nadany przez Urząd Węgierski,
- bieżący zezwolenia z podanym kodem kraju,
- rejestracyjny pojazdu, w przypadku „Loco” należy wpisać „L”, w przypadku tranzytu lub kraje trzecie należy wpisać „T”.
Zapłatę podatku należy udokumentować prawomocnym dokumentem, który kierowca musi mieć do dyspozycji razem z innymi dokumentami w czasie całego transportu na terenie Węgier i podczas kontroli (wiarygodny dokument w formie papierowej lub elektronicznej na którym widnieje kwota, data, dane beneficjenta, dane nadawcy).
Trzeba zameldować się jednorazowo przed pierwszym wykorzystaniem zezwolenia, które podlega opłatom podatkowym. Kwotę podatku należy opłacić indywidualnie i każdorazowo za każdy przejazd pojazdu. Nie można dokonać przelewu dla kilku przejazdów razem.
www.hga-com.at
Zobacz także:
