Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu a przewozy na potrzeby własne

Data: 30-12-2013 r.

Podczas wykonywania przewozów na potrzeby własne wymagane jest zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu. Obowiązku tego trzeba przestrzegać również w sytuacjach, gdy przewozy są wykonywane sporadycznie.

Fakt, że przedsiębiorca korzysta z pojazdu tylko od czasu do czasu, nie zwalnia go z obowiązku wypełnienia zaświadczenia o nieprowadzeniu pojazdu. Za dni, za które nie dysponuje on wykresówkami albo danymi z tachografu cyfrowego, musi wystawiać sobie takie zaświadczenie. Ponieważ wystawia je sam sobie, będzie to właściwie oświadczenie, a nie zaświadczenie. Należy je wystawić za cały okres, w którym nie wyjeżdżał w trasę.

 

Nie ma potrzeby wystawiać oddzielnych zaświadczeń za okresy pracy (od poniedziałku do piątku) i okresy odpoczynku (weekendy). Inspekcja Transportu Drogowego nie wymaga odbierania odpoczynków w trakcie wykonywania innej pracy niż prowadzenie pojazdu. Można więc wystawić łączne zaświadczenie za cały okres nieprowadzenia i zaznaczyć w nim, że w tym czasie wykonywana była inna praca.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33634 )
Array ( [docId] => 33634 )