Zaświadczenie o niezarobkowym przewozie drogowym

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Nie prowadzisz działalności gospodarczej związanej z transportem drogowym, z której czerpałbyś zyski, ale posiadasz autobus lub bus i chciałbyś nim pojechać np. wycieczkę z rodziną? Koniecznie będziesz musiał uzyskać zaświadczenie o niezarobkowym przewozie drogowym.

Niezarobkowy transport drogowy

W odniesieniu do niezarobkowego transportu drogowego używa się zamiennie również określenia przewóz na potrzeby własne. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 roku jest to przejazd po drogach publicznych, który nie przynosi przedsiębiorcy zysków i jest prowadzony w sposób pomocniczy do zakresu jego działalności gospodarczej. Bez znaczenia pozostaje to, czy odbywa się on z pasażerami czy bez, z ładunkiem czy bez. Ważne jest, aby pojazd w momencie przejazdu prowadził jego właściciel lub w przypadku firmy jeden z jego pracowników, zatrudnionych na umowę o pracę, umowę wyboru lub umowę powołania.

Jeśli zatrudniasz kogoś na umowę o dzieło lub umowę zlecenia musi on posiadać ważną krajową licencją drogową, uprawnienia do kierowania daną kategorią pojazdu, zaświadczenie o przejściu badań psychologicznych i zdrowotnych.

Jeśli nie zatrudniasz pracowników, pojazdem może kierować Twój współmałżonek lub osoba z najbliższej rodziny, która mieszka razem z Tobą. Niezbędne jest również posiadanie prawnego potwierdzenia, że dany pojazd należy do Ciebie lub został Ci oddany przez użyczenie, wynajęcie, dzierżawę, itp.

 

Zaświadczenie o niezarobkowym przewozie drogowym

Dokumentem uprawniającym Cię do niezarobkowych przewozów jest zaświadczenie na krajowy lub międzynarodowy transport w celach własnych. W przypadku Polski wydaje je starosta właściwy dla siedziby Twojej firmy, natomiast na transport zagraniczny - Główny Inspektor Transportu Drogowego. Oba zaświadczenia są ważne do 5 lat.

W celu uzyskania zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne musisz złożyć wniosek zawierający takie informacje, jak:

  • dane firmy,
  • numer w rejestrze przedsiębiorstw lub ewidencji działalności gospodarczej,
  • kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru REGON i NIP,
  • oświadczenie o zatrudnieniu kierowców,
  • typ oraz liczbę pojazdów, które będą wykorzystywane do przewozów niezarobkowych oraz kserokopie dokumentów potwierdzających ich dopuszczenie do ruchu.
Jeśli nie jesteś właścicielem auta, musisz przedstawić potwierdzenie prawa do jego posiadania, np. umowę dzierżawy.

Zaświadczenie wydawane jest decyzją administracyjną.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32221 )
Array ( [docId] => 32221 )