Austria – obowiązkowe plakietki emisji spalin

Autor: Izabela Kunowska
Data: 22-08-2014 r.

Od 1 stycznia 2015 r. ciągniki siodłowe oraz samochody ciężarowe, które będą jechały w kierunku Wiednia i przez wschodnią część Dolnej Austrii, powinny być oznaczone plakietką emisji spalin normy Euro.

Jest to efekt rygorystycznych zakazów środowiskowych dla ciężarówek i pojazdów przegubowych w Wiedniu i we wschodniej części Dolnej Austrii, które obowiązują od 1 lipca 2014 r. Na razie dotyczą tylko starszych typów ciężarówek i ciągników siodłowych klasy emisji spalin 0 lub 1. Od 1 stycznia 2016 r. zakaz zostanie wprowadzony również dla ciężarówek i ciągników siodłowych klasy emisji spalin Euro 2.

Wszystkie samochody ciężarowe młodszych typów klasy N (również poniżej 3,5 tony) klasy emisji spalin Euro od 2 do 6 muszą być najpóźniej oznaczone plakietką emisji spalin Euro do 1 stycznia 2015 r. Obecnie objęte zakazem są Wiedeń i obszary Dolnej Austrii na wschód od Wiednia. Samochody poruszające się autostradami i drogami szybkiego ruchu na południe, północ oraz w kierunku Słowacji i Węgier muszą być oznaczone takimi plakietkami.

Plakietki można dostać na stacjach, które robią okresowe przeglądy techniczne, w klubach automobil lub innych warsztatach. Należy podać odpowiednią klasę emisji spalin pojazdu, wpisać pozostałe dane (ostatnie 6 cyfr numeru pojazdu, klasę pojazdu i rodzaj napędu). Jeżeli pojazd waży do 3,5 tony, punkt wydający etykietę musi sam nakleić ją na auto. Jeśli pojazd waży więcej niż 3,5 tony, plakietka jest wydawana właścicielowi, który sam ją nakleja. Punkty wydawania etykiet muszą doręczyć właścicielowi lub użytkownikowi pojazdu pisemne poświadczenie o jej wydaniu.

Źródło:

www.hga-com.at

Izabela Kunowska, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35580 )
Array ( [docId] => 35580 )

Array ( [docId] => 35580 )