Firma transportowa realizująca przewozy na potrzeby własne

Data: 15-04-2016 r.

Przedsiębiorca, który posiada zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję i chce wykonywać przewozy rzeczy na użytek własnej firmy, nie musi posiadać dodatkowo zaświadczenia na wykonywanie takich przewozów. Nie musi też przestrzegać wszystkich wymagań, jakie stawia ustawa, aby dany przewóz był traktowany jako przewóz na potrzeby własne.

Kierowcy, którzy będą wykonywać takie przewozy, nie muszą zatem być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przedsiębiorca, mający uprawnienia do wykonywania transportu, nie musi się obawiać, że wykonując przewóz na własne potrzeby nie spełni wszystkich wymagań stawianych takim przewozom. Wymagania te należy spełniać, jeśli przedsiębiorca chce wykonywać niezarobkowe przewozy tylko na podstawie zaświadczenia na takie przewozy.

 

Kierowca zatrudniony u przewoźnika może również wykonywać przewozy na potrzeby własne, pracując na podstawie umowy zlecenia. W razie kontroli okaże wypis z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, natomiast dokumenty dotyczące ładunku będą świadczyły o charakterze przewozu na potrzeby własne . Jeśli kontrolujący zobaczy, że przedsiębiorca posiada uprawnienie do wykonywania transportu, które obejmuje również prawo do wykonywania przewozów niezarobkowych, nawet nie będzie dociekał formy zatrudnienia kierowcy.

Paweł Miklis, specjalista z zakresu przepisów transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38863 )
Array ( [docId] => 38863 )