Norwegia – płaca minimalna niezgodna z prawem UE

Data: 09-09-2015 r.

Komisja Europejska zainteresowała się norweską pensją minimalną dla kierowców ciężarówek. KE doszła do wniosku, że te regulacje mogą swobodny przepływ towarów oraz usług. Sprawą ma się zająć Urząd Nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Jednak wcale to nie oznacza dobrych wiadomość, jeśli spojrzymy na to, co dzieje się w sprawie niemieckiego MiLoGu. Zgodnie z norweskimi przepisami kierowcy ciężarówek o dmc powyżej 3,5 tony oraz autobusów powinni otrzymywać norweskie wynagrodzenie, niezależnie od kraju swojego zatrudnienia. Jest to ok. 18 euro za godzinę, czyli ok.75 zł.

Przepisy mają zastosowanie do kabotażu i niektórych rodzajów transportu międzynarodowego z wyłączeniem przewozów na potrzeby własne. Poza stawką godzinową kierowcy mają dostawać diety zgodnie z norweskimi stawkami wolnymi od podatku. Obecnie jest to 307 koron norweskich na dobę.

Dla pracowników firmy spoza Norwegii przepisy te stosuje się, tylko gdy usługa transportowa jest świadczona zgodnie z przepisami norweskiej ustawy o środowisku pracy dotyczącej delegowania pracowników. Wymaga to, aby odbiorca usługi znajdował się w Norwegii. Nowe regulacje nie będą również działały, gdy pracownik zostaje wysłany do firmy pozostającej w ramach tego samego koncernu lub z zagranicznej agencji pracy, a także wobec praktykantów lub stażystów oraz osób objętych rządowymi programami pracy.

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37751 )
Array ( [docId] => 37751 )