Turcja – czy tam się skierują polscy przewoźnicy

Data: 28-08-2015 r.

Komisja Europejska przeprowadziła badanie dotyczące potencjału rynku tureckiego. Wynika z niego, że jeśli dojdzie do liberalizacji w transporcie lądowym między UE a Turcją, wszyscy na tym skorzystają. Także polscy przewoźnicy, którzy obecnie borykają się z wieloma problemami.

Każda szansa na poprawę sytuacji polskich firm transportowych jest przyjmowana przez przedsiębiorców z nadzieją. Taką okazją może być pełna liberalizacja w handlu dwustronnym między Unią Europejską a Turcja. Za taki rozwiązanie opowiada się również Stowarzyszenie Tureckich Przewoźników. Według badań eksport Turcji do UE może wzrosnąć nawet o 5 mld euro, a handel dwustronny o 10 mld euro. Dla Turcji jest to o tyle ważne, że za rok będzie renegocjowała z Unią umowę celną.

Taka liberalizacja może być pozytywnym bodźcem dla polskiej branży transportowej. Turcja to ogromny rynek z dużym potencjałem eksportowym. Poza tym na takim rozwiązaniu skorzystają nie tylko firmy transportowe. Dobrą informacją jest to, że tureckie prawo transportowe jest raczej przyjazne polskim firmom. W przypadku przewozu standardowych ładunków służby kontrolne nie wymagają wielu dodatkowych dokumentów poza podstawowymi, takimi jak:

  • prawo jazdy,

  • dowody rejestracyjne i ubezpieczenia oraz

  • list CMR.

Oprócz tych dokumentów w niektórych przypadkach od kierowcy wymagane jest zezwolenie, które wydaje Biuro ds. Transportu Międzynarodowego GITD.

Źródło:

energiamax.pl

Krzysztof Luberek, ekspert w dziedzinie prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37714 )
Array ( [docId] => 37714 )