Płaca minimalna w Niemczech obowiązuje polskich kierowców

Autor: Adam Hrycak
Data: 04-03-2015 r.

Niemcy mają 40 dni więcej na wytłumaczenie, dlaczego wprowadzili przepisy dotyczące płacy minimalnej. Zanim Komisja Europejska wyda stanowisko w tej sprawie, polscy przewoźnicy muszą płacić kierowcom 8,50 euro za godzinę.

Komisja Europejska wszczęła wobec niemieckich przepisów o stawce minimalnej procedurę EU Pilot. Dzięki temu wyjaśni się, czy są one zgodne z prawem unijnym.

Wyłączony tranzyt

Niemcy mieli nadesłać stanowisko do 18 lutego 2015 r., ale tego nie zrobili. Zwrócili się więc do Brukseli z prośbą o przedłużenie terminu o 40 dni i otrzymali zgodę. Należy jeszcze doliczyć kilka tygodni na przygotowanie odpowiedzi przez Komisję.

Do czasu wydania decyzji przez KE płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę nadal obowiązuje kierowców ciężarówek, które są załadowywane i rozładowywane na terenie Niemiec. Zawieszenie przepisów obejmuje wyłącznie tranzyt przez Niemcy.

Tylko dowód osobisty

Płaca minimalna dotyczy także drugiego kierowcy, ewentualnie innych osób (np. pilota wycieczki). Jedyny dokument, który kierowca powinien okazać służbom, to dokument tożsamości. Nie musi on posiadać kopii umowy o pracę lub kopii wysłanego formularza informacyjnego 037 mobil.

Niemiecki urząd celny, do którego wysyłane są zgłoszenia faksem, nie odsyła potwierdzenia otrzymania formularza. W najbliższych tygodniach planowane jest stworzenie innych form zgłoszenia niż tylko faksem.

Kary dla przewoźników

Kontrole są prowadzone wyrywkowo, a kary będą nakładane, jeśli dojdzie do umyślnego wykroczenia. Kierowcy nie są kontrolowani w zakresie MiLoG, ani też karani. Odpowiedzialność ponoszą jedynie pracodawcy.Przy okazji kontroli drogowej jest sprawdzane tylko, to czy kierowca został zgłoszony w niemieckim rejestrze.

Nie ma jednolitego wzoru dla prowadzenia dokumentacji czasu pracy kierowcy na terenie Niemiec. Urząd kontrolny może zwrócić się do firmy o przesłanie czterech dokumentów:

  • rozliczenia czasu pracy,

  • rozliczenia wynagrodzenia za okres pracy na terenie Niemiec według stawki 8,50 euro brutto,

  • umowy o pracę (ewentualnie odpowiedni aneks),

  • dowodów wypłaty pracownikowi wynagrodzenia.

Inspektorzy zwracają uwagę na treść, a nie na formę tych dokumentów. 

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 36648 )
Array ( [docId] => 36648 )