Sprzedaż pojazdu należy zgłosić do organu licencyjnego

Data: 20-01-2015 r.

Jeśli firma transportowa sprzedała pojazd i nie zamierza go dalej używać na podstawie innej niż akt własności, ma obowiązek wyrejestrować pojazd oraz zgłosić w tym zakresie zmianę do licencji w terminie 28 dni od daty sprzedaży.

Sprzedaż samochodu można zgłosić w formie elektronicznej lub papierowej. Ten pierwszy sposób jest wykorzystywany, gdy przewoźnik dysponuje podpisem elektronicznym. W pozostałych przypadkach należy zgłosić sprzedaż w tradycyjny sposób.

Nie istnieje oficjalny wzór wniosku, ale organy licencyjne dysponują własnymi gotowymi wzorami wniosków, które można pobrać bezpośrednio w urzędzie lub na stronie internetowej danego urzędu. Placówki wymagają, żeby składać wnioski na wzorach obowiązujących w danej jednostce. Trzeba złożyć dwa dokumenty:

  • wniosek,

  • aktualny wykaz pojazdów.

Obecnie nie ma obowiązku zwrotu wypisu z licencji, gdy sprzedamy samochód, jeśli posiadamy zabezpieczenie finansowe na taką liczbę pojazdów, ile mamy wypisów. Oznacza to, że firma z dużą zdolnością finansową może mieć więcej wypisów niż faktycznie pojazdów. Jest to korzystna sytuacja dla przewoźnika, ponieważ gdy kupi nowe auto w miejsce starego, nie będzie musiał wnioskować o wydanie wypisu. Potrzebne będzie tylko formalne zgłoszenie. Tym samym firma nie będzie musiała ponosić dodatkowych kosztów.

Adam Janus, ekspert z dziedziny prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36411 )
Array ( [docId] => 36411 )