Przejęcie działalności transportowej przez inną osobę

Autor: Marcin Sarna
Data: 09-04-2020 r.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób. W związku z tym, że mam już ponad 20 lat pracy chciałbym tę działalność przepisać na żonę. Żona obecnie pomaga mi w firmie, ale nie jest w niej zatrudniona (ponieważ musiałbym płacić wysokie składki na ZUS, a przychody firmy na to nie pozwalają). Chciałbym, żeby firmę przejęła żona, natomiast ja bym jej pomagał – czyli po prostu wymiana. Co i jak powinienem zrobić?

Odpowiedź: W takim przypadku członek rodziny powinien założyć własną działalność gospodarczą pod własną firmą a następnie nabyć całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część od osoby prowadzącej działalność gospodarczą do tej pory.

Uzasadnienie: Przekazanie swojej firmy (jednoosobowej działalności gospodarczej członkowi rodziny (np. małżonkowi) jest zasadniczo niemożliwe. Jest ona bowiem przyporządkowana konkretnej osobie - właścicielowi. To właściciel (osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) jest wyłącznie odpowiedzialny za wszelkie zobowiązania firmy. Oznacza to, że działalności wpisanej do CEIDG (zarejestrowanej na konkretne imię i nazwisko) nie można po prostu przekazać członkowi rodziny w celu jej kontynuowania.

Jak przekazać firmę?

Można natomiast przekazać w ten sposób przedsiębiorstwo, z którego korzysta się prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Chodzi tu o takie składniki majątkowe jak budynki, pojazdy, meble biurowe, komputery, maszyny, wyprodukowane przedmioty, zakupione materiały, licencje, patenty czy prawa autorskie.

Konieczna nowa działalność

W takim przypadku członek rodziny powinien założyć własną działalność gospodarczą pod własną firmą a następnie nabyć całe przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część od osoby prowadzącej działalność gospodarczą do tej pory.

Nabycie nie musi następować tylko w formie sprzedaży – w przypadku członków rodziny można także rozważyć korzystną podatkowo darowiznę.

Dopiero po przekazaniu firmy będzie też możliwe wykreślenie działalności gospodarczej dotychczasowego przedsiębiorcy. Naturalnie istnieje też możliwość przejęcia przez nowego przedsiębiorcę firmy (rozumianej jako nazwa, pod którą przedsiębiorstwo było do tej pory prowadzone).

Ważne

Ustawa Prawo przedsiębiorców pozwoliła jedynie na przekazywanie firmy następcom po śmierci przedsiębiorcy.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców.

Marcin Sarna radca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41142 )
Array ( [docId] => 41142 )