Straż miejska straciła prawo do używania fotoradarów

Data: 09-01-2016 r.

Dzięki zmianie przepisów strażnicy miejscy (gminni) zostali pozbawieni wszystkich uprawnień związanych z fotoradarami, zarówno stacjonarnymi, jak i mobilnymi. Kierowcy, którzy złamali przepisy przed końcem 2015 roku, nie unikną kary.

Od 1 stycznia 2016 r. straż miejska przestała wystawiać mandaty z fotoradarów, ale nie wiadomo, co stanie się z urządzeniami, za które zapłaciły samorządy. Na razie strażnicy okleili urządzenia, których nie wolno im używać, czarną folią. Część z nich trafi do magazynu, część może wrócić na drogi, ale ich obsługą zajmie się już policja. Strażnicy mogą teraz karać wyłącznie kierowców niestosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim znakiem drogowym. Obsługa fotoradarów i nakładanie mandatów za wykroczenia ujawnione za ich pomocą są obecnie zastrzeżone wyłącznie do kompetencji Inspekcji Transportu Drogowego.

W przypadkach czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia zakończonych przed 1 stycznia 2016 r. skierowaniem do sądu wniosków o ukaranie, ich rozstrzygnięcie będzie zależało od decyzji sądu. Natomiast w przypadku spraw, w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane Policji, celem prowadzenia dalszych czynności wyjaśniających.

Adam Hrycak, prawnik, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38325 )
Array ( [docId] => 38325 )

Array ( [docId] => 38325 )